sirt agrilari - Hasta Sözlük
enflamatuar (iltihaplı) romatizmal hastalıklar:
enflamatuar, gece ağrıları diye adlandırılan bu sırt ağrıları hastalığın en çok bilinen belirtisidir. gecenin ikinci yarısında uykudan uyandırabilecek şiddette görülür. ağrıların yanı sıra eklem şişmeleri, sabah sertliği şikayetleri ortaya çıkar. romatizmal hastalıklarda erken tanıyla, hastalık nedeniyle ortaya çıkabilecek tahribat en aza indirilmeye çalışılır.
osteoporoz adı verilen kemik erimesi hastalığı:
özellikle geceleri sırtta şiddetli ağrılara neden olabiliyor. yaşlı kadınlarda sırt ağrıları, osteoporoz nedeniyle ortaya çıkan osteoporotik yıkım adı verilen, omurların şekillerini kaybedip çökmesinden kaynaklanabilir.
kanser:
orta yaş üstünde (40 yaş üzerinde) omurgaya yayılmış kanser nedeniyle gece sırt ağrıları ortaya çıkabilir. ağrıların bu yönde araştırılması gerekiyor. hastalığın elenmesinde en kolay tanı yöntemi iki yönlü sırt grafisi çekmek.
oransızlık problemleri:
kilo ve boy endeksine göre göğüsleri büyük olan kadınlar sırt ağrısı çekebiliyorlar.
kalp hastalıkları:
kürek kemiğine vuran sırt ağrıları, kalp hastalıklarından şüphelenmesine neden olabiliyor. safra yolları hastalıklarında sırt ağrısı ilk belirti olarak ortaya çıkabiliyor.
zona:
sinir uçlarında iltihaplanması sonucu ortaya çıkan hastalık hiçbir belirti vermeden sırt ağrısıyla kendini gösterebiliyor.
psikosomatik neden:
sırt ağrıları sadece yaşam koşulları ve strese bağlanmamalı. her türlü hastalık irdelenmeli.
ağrıları geçirmek için
eğer sırtınız ağrıyorsa, yaptığınız iş ne olursa olsun o işi bırakın. eğer sırtınızda sıcaklık da varsa, soğuk kompres uygulayın. eğer sırtınız ağrırken aynı zamanda geriliyorsa, sıcak su torbasını sırtınızda gezdirin. bu arada ağrı kesici bir ilaç da alabilirsiniz. eğer iki üç gün içinde sırt ağrılarınız geçmezse bir doktora görünmelisiniz.
uzun süre yatak istirahati yapmak, sırta destek veren kasları zayıflatabilir. bu nedenle sadece yatarak ağrı geçirmeyi denemek yanlıştır. bu arada yoga hareketlerinin sırt için son derece yararlı olduğunu belirtelim.
sağlıklı bir sırt için
1 - stres ve gerginlik, sırt kaslarının gerilmelerine neden olur. bu nedenle haftada bir kez sırtınıza masaj yaptırın ya da yoga yapmayı öğrenin. sırt kaslarının rahatlaması için bu önlemleri almak zorundasınız.
2 - sırtın sağlıklı olabilmesi için doğru egzersizleri seçmek çok önemlidir. yüzme ve yürüyüş sırt için ideal egzersizler olarak nitelendirilir, ama siz gene de bir doktora danışın.
3 - oturduğunuz sandalye ya da koltuk, mutlaka çok rahat olmalı. ve sırtınıza destek vermeli. evde iş yerinde ve arabada bu hususa dikkat etmelisiniz. yumuşak kanape ve koltukların arkalarına yastık koyarak destek almak gerekir.
4 - yaşamımızın yaklaşık üçte birini uyuyarak geçirdiğimize göre yatağımıza da dikkat etmemiz gerekiyor. yatağınız kalçalarınızın ve omuzlarınızın rahat edebileceği bir şekilde olmalı.
sırt kaslarınız için yapabileceğiniz basit egzersizler
1. boynunuzu esnetin
dik olarak oturun ve başınızı kendi etrafında döndürmeden omuzlarınıza doğru hafifçe eğin. telefonla konuşurken ahizeyi bir sağ omuzunuza bir de sol omuzunuza koyarak bu egzersizi yapabilirsiniz.
2. omuzlarınız için
dik oturuş pozisyonunuzu bozmadan gece yatış pozisyonlarınızdan kaynaklanan sırt ağrılarınızı gidermek için omuzlarınızı önce öne sonra arkaya doğru düzenli rotasyon ile hareket ettirin.
3. göğüs kasları için
dik oturur pozisyonunuzu bozmadan kollarınızı gergin olarak önde göğsünüze paralel şekilde birleştirin. kollarınızın gergin olmasına özen gösterin ve elleriniz birbirine birleşik iken, başınızın üstüne doğru kol iç kasları ve gögüs kaslarınızın gerilmesini sağlayın.
4. sırt kaslarına devam
dik oturur pozisyonunuzu koruyarak önce sağ/sol kolunuzu yana doğru açın. elinizi bileğinizden yukarı doğru avucunuz dışa bakacak şekilde gerin ( bu sizin alt kol iç kaslarınızı açacaktır). pozisyonu bozmadan kolunuzu sırtınıza doğru gerin ve el bileğinizi kendi etrafında çevirin. kolunuzu başınıza paralel kaldırın ve aynı hareketi tekrarlayın. kütürdeyen kas seslerinizi duyacaksınız. aynı işlemi diğer kolunuza da uygulayın.
5. sıra bacaklarda
vücuda destek olan sırtı önemsememek hiç doğru değil. sırt ağrıları milyonlarca insanın ortak sorunu. özellikle gelişmiş ülkelerde sırt sorunları önemli bir probleme dönüştü. bunun için sırt sağlığına özen göstermeliyiz.
yapılan bir araştırmaya göre sırt ağrılarından yakınanların yüzde 35’i için sırt ağrıları kronik bir soruna dönüşüyor. insanların sırtları neden ağrır? tıp uzmanları başlıca nedenleri şöyle sıralıyorlar: kötü duruş, incinme, stres, hamilelik, yaşlılık ve aşırı kullanma.
duruşa dikkat
eğer düzgün durmayı ilke edinirseniz sırt ağrılarınızın azaldığını göreceksiniz. bir süre sonra da hiçbir şikayetiniz kalmayacak. otururken öne doğru eğilmemeye dikkat edin. omuzlarınız öne doğru gelmesin. sürekli olarak omuzlarınızı geri itin ve midenizi içinize çekin. böylece vücudun ağırlığını eşit olarak çeşitli bölgelere dağıtmış olursunuz. sakın bacak bacak üstüne atarak oturmayın. bu alışkanlık kan dolaşımını zorlaştırır. eğileceğiniz zaman sırtınızı öne eğmeyin. dizlerinizi kırarak diz çökün. böylece sırtınıza fazla yük binmesini önlersiniz. alışverişten dönerken, yükü bir elinizde taşımayın. iki ayrı çanta ya da torbaya eşit miktarda malzeme koyun ve öyle taşıyın. sırtınız ve omuzlarınız arasında denge kurulmasını sağlamakla, sırt ağrısı çekmekten kurtulursunuz.
ağrılara neden olan hastalıklar
schuermann hastalığı:
boyun ve bele göre sırttaki omurlar daha az hareketlidir. bu nedenle büyüme çağında kan dolaşım problemlerine ait omur düzeyindeki gelişim hastalıkları en çok sırtta görülür. büyüme çağında kas, eklem uyumsuzluğu yaşayan çocukların sırtlarında ortaya çıkan kifoz adı verilen yuvarlılık, kamburlaşma sırt ağrısına neden olabiliyor. hastalığın habercisi olabileceği gibi bu dönemde öne doğru eğilmelerden de kaynaklanabilir. skolyoz, çocukluk ve genç erişkinlik dönemlerinde omurganın üç boyutta eğrilmesi sırt ağrısıyla kendini belli edebilir. bu sırt ağrıları hareketle artan dinlenmeyle geçen özelliktedir.