yazar adı gereklidir!

göster şifre gereklidir!

şifreni mi unuttun?

yazar adı gereklidir!

e-mail gereklidir!

göster parola gereklidir!

17 + 6 =

şifrenizi mi unuttunuz? Endişelenmeyin! Aşağıdaki bölgeden şifrenizi sıfırlayabilirsiniz!

e-posta gereklidir!

girişe dön

kapat
hastasozluk hastasozlukcom
 • nörofibromatozis hastaliği nedir

  NÖROFİBROMATOZİS HASTALIĞI NEDİR?

  Nörofibromatozis, tümörlerin sinir dokusunda oluşmasına neden olan genetik bir hastalıktır. Bu tümörler, beyin, omurilik ve sinirler de dahil olmak üzere sinir sisteminizde herhangi bir yerde gelişebilir. Nörofibromatozis genellikle çocukluk veya erken yetişkinlik döneminde teşhis edilir.

  Tümörler genellikle kansersizdir (iyi huylu), ancak bazen kanserli olabilir (malign). Semptomlar genellikle hafiftir. Bununla birlikte, nörofibromatozis komplikasyonları arasında işitme kaybı, öğrenme bozukluğu, kalp ve kan damarı (kardiyovasküler) problemleri, görme kaybı ve şiddetli ağrı sayılabilir.

  Nörofibromatozis tedavisi, sağlıklı büyümeyi ve gelişmeyi en üst düzeye çıkarır ve ortaya çıktığı anda komplikasyonları yönetmeyi amaçlar. Nörofibromatozis, bir sinire bası yapan büyük tümörler veya tümörlere neden olduğunda, cerrahi semptomları hafifletebilir. Bazı kişiler, stereotaktik radyocerrahi veya ağrıyı kontrol altına almak için kullanılan ilaçlar gibi diğer terapilerden yararlanabilir
  nörofibromatozis hastalığı kendini belli eden bir hastalıktır, belirtileri başka hastalıklarla karışsa da belirgindir.
  nörofibromatozis belirtileri:

  -7 yaşından küçük çocuklarda koltukaltı ve kasık bölgesinde çillenmeler olması.
  -Anormal kemik büyümeleri.
  -Küçük yaşta öğrenme güçlüğü. (Konuşmaya geç başlama, okuma-yazmayı geç öğrenme vs.)

  Yetişkinler için;
  -Kol ve bacakta uyuşma hissi, hissizlik.
  -Ayakta duramayacak derecede denge bozukluğu.
  -Vücudun herhangi bir yerinde kronik ağrılar. (Sürekli kolun aynı bölgesinin ağrıması vs. gibi hep aynı noktada meydana gelen ağrı.)

  Belirtilerin sadece birinin bulunması bu hastalığın var olduğunun göstergesi değildir, başka birçok sebebi olabilir. Belirtiler çocuk ve yetişkinlere göre farklılık gösterir. Özellikle çocuklar için hareketlerini gözlemlemek ve bu belirtilerin olup olmadığını araştırmak önem arz eder. Nörofibromatozis daha çok 7 yaş altı çocukları hedef alır.
  Nörofibromatozis hastalığı fakomatozlar olarak anılan bir grup hastalık içinde yer alır. Phakos Yunancadad oğumsal leke anlamına gelmektedir, NF1?de de deride doğumda da görülebilen sütlü kahve renkli lekeler bulunur. NF1, NF?in von Recklinghausen ya da periferal NF olarak da bilinen en yaygın şekli olup, ciltte çok sayıda kahverengi leke, çiller ve nörofibrom adı verilen irili-ufaklı urlarla kendini gösterir. Bazan omurga eğriliği (skolyoz) gibi kemik şekil bozuklukları, beyinde, kafa sinirlerinde ve omurilikte tümörler de gelişebilmektedir. Nf hastalığı tanısı ise;

  1 Ailede NF1 hastası bulunması
  2 Ciltte 6 ya da daha çok sayıda sütlü kahve leke bulunması
  3 Ciltte nörofibrom olarak anlatılan bezelye büyüklüğünde kabartıların bulunması
  4 Ciltte, pleksiform nörofibrom olarak adlandırılan, geniş alana yayılmış yumuşak şişlik bulunması
  5 Koltuk altında ya da kasıklarda çillenme
  6 Göz irisinde lekelerin bulunması
  7 İskelet sistemindeki anomaliler, bacaklarda eğilme, omurgada eğilme skolyoz gibi