yazar adı gereklidir!

göster şifre gereklidir!

şifreni mi unuttun?

yazar adı gereklidir!

e-mail gereklidir!

göster parola gereklidir!

10 + 9 =

şifrenizi mi unuttunuz? Endişelenmeyin! Aşağıdaki bölgeden şifrenizi sıfırlayabilirsiniz!

e-posta gereklidir!

girişe dön

kapat
hastasozluk hastasozlukcom
 • gribe karşı önlemler

  kış, insanların en çok gribe yakalandığı mevsimdir. belirtiler tanıdıktır, ilk olarak boğazda bir karıncalanma, ardından hapşırık gelir; nihayet burun akmaya başlar. bunlara bir de baş, eklem ve boğaz ağrıları, öksürük eklenir ve ateş çıkar. teşhis: grip. çoğu zaman buna yol açan zayıf bir bağışıklık sistemidir. soğuk algınlığına neden olan yaklaşık 200 çeşit virüse karşı bağışıklık sistemini güçlendirmek gerekir.
  soğuk duş
  her sabah soğuk bir duş, özellikle burun - gırtlak bölümünde kan dolaşımını düzenler ve saldırgan virüslere karşı iyi bir savunma oluşturur.
  sauna
  saunada terledikten sonra soğuk suyla dolu bir küvete girmek çok önemli. soğuk suyun uyarıcılığı damarları hareketlendirir, metabolizmayı düzenler ve bedenin serbest radikallere karşı savunma gücünü çoğaltır.
  ayaklara dönüşümlü sıcak - soğuk su banyosu
  her iki ayağınızı yaklaşık 12 derece soğukluktaki suya daldırın, bir kaç dakika sonra 40 derece sıcaklıktaki suya sokun. bir kaç defa tekrar edin. burada dikkat edeceğiniz nokta, daima soğuk suyla bitirmeniz. bu uygulama, ağız ve gırtlak bölümündeki mukozanın sıcaklığının bir derece yükselmesini sağlar. bu bir derecelik fark ise, hastalığa yol açan virüsleri anında öldürür.
  dayanıklılığı arttırıcı egzersizler
  bisiklete binmek veya yürüyüşe çıkmak (en azından haftada iki defa), vejetatif sinir sisteminin düzenleme yeteneğini artırır. ayrıca vücudun serbest radikallerden korunma mekanizmasını güçlendirir.
  doğru beslenme
  sağlıklı ve vitamin açısından zengin besinler yemelisiniz. a vitamini (süt, balık), c (narenciye), ve e (bitkisel yağlar, bakliyat) antioksidan özelliklere sahip besinlerdir. soğan ve sarımsak, grip virüslerini öldüren bitkisel yağları içerir.
  diş etini fırçalamak
  dişlerinizle beraber, diş etinizi, damak ve dilinizi de fırçalamayı unutmayın. bu işlem, mukozanın virüslere karşı dayanıklılığını artırır. bağışıklık sistemini güçlendiren bir diğer etmen de, soğuk suyla yapılan gargara.
  doğru giysiler
  bir tek kalın giysi yerine, bir kaç tane ince giysiyi üstüste giymek daha iyidir. ayakların üşümesini engellemek için saf yün çoraplar ve sağlam, kalın ayakkabılar kullanılmalı.
  oda sıcaklığı
  odayı aşırı ısıtmayıp devamlı havalandırın. en iyisi, bir kaç damla bitki özlü yağ (ör.nane yağı) damlatılmış nemli bezleri ısıtma cihazınızın üzerine serin.
  kış uykusu
  soğuk mevsimlerde, vücudun enerji ihtiyacı artar. bu nedenle daha uzun süre dinlenmek gerekir. yani yeterince uyumak çok önemlidir.
  güneşe çıkın
  fırsatını buldukça güneşe çıkın. doğal ultraviyole ışınları, bedenin savunma mekanizmasını uyarır. böylece, kemik oluşumu ve kalsiyum dolaşımı için önemli olan d vitamini üretimi artar. güneş ışığı ayrıca kış depresyonlarına yol açan "üzüntü" hormonu, melatonin in üretimini azaltır.