bel ağrısı nedir - Hasta Sözlük
- sırt kaslarınızın güçlü ve esnek olmasını sağlamak için düzenli egzersiz yapın.
- ağırlık kaldırırken, doğru teknikleri uygulayın (bütün cisimleri, vücudunuza yakın tutarak kaldırın ve bükülmekten, ileriye doğru eğilmekten ya da cismi kaldırırken uzanmaktan kaçının)
- uygun vücut ağırlığını koruyun ve sigara içmekten kaçının
ayakta dururken ya da otururken uygun pozisyonda olmaya dikkat edin.
yetişkinlerin inde, yaşamlarının bir döneminde önemli derecede bel ağrısı olmaktadır. bel ağrısı, işgücü kaybına neden olan ve faaliyetlerimizi etkileyen sağlık sorunlarından birisidir. belle ilgili zedelenmeler, işyerinde çalışanlar arasında görülen toplam yaralanma ve hastalıkların yaklaşık sini oluşturmaktadır.
bel ağrısının önlenmesi amacıyla yaygın olarak uygulanan stratejiler, vücut formunun geliştirilmesine yönelik egzersiz, sırt mekaniği ve ağırlık kaldırma konusunda eğitim ve lomber desteklerdir (genellikle ek destek sağlamak üzere belin çevresine hafif bir elastik kuşak sarılması). ancak bu önlemlerin etkinliği tam olarak bilinmemektedir.
bel ağrısına birkaç etken neden olabilir. bunların başında zedelenmeler ve yaşlanmanın etkileri gelir. bel ağrısı vakalarının çoğunluğunun önemli olduğu düşünülmemektedir ve bunlar, doktorun önereceği basit tedavilerle geçmektedir.