Yüksek Tansiyonu Kolaylıkla Kontrol Etme - Hasta Sözlük
Yüksek Tansiyonu Kolaylıkla Kontrol Etme

Yaygın inanışın aksine, kan basıncınızı kontrol etmek, temelleri bildiğiniz sürece, aslında yapılacak en basit şeylerden biridir. Kan basıncını kontrol etmenin hem içme hem de yeme alışkanlıklarınla çok ilgisi vardır.

Şunu deneyin: Bir aynanın önünde durun ve sadece yüzünüze değil tüm vücudunuza bakın. Vücudunuzun içinde tüm geleceğiniz yatıyor. Bir şeyleri hiç düşünmeden tüketmeye devam ederseniz, sadece tadı güzel oldukları için vücudunuzun çok uzun süre hayatta kalacağını düşünüyor musunuz? Fazla kilolu kişilerin felç geçirme şansının çok daha yüksek olduğunu biliyor muydunuz? Vücut ağırlığınızı kontrol etmek için düzenli olarak tartıya geçiyor musunuz?

Hiç tartı üzerinde durup iki ayda on beş kilo yağ aldığınızı fark ettiniz mi? Varsa, görmezden mi geldin? Görmezden geldiyseniz, neden yaptınız? Böyle bir kilo aldığını görmek sizi şoka sokmalı ve karşılığında harekete geçmenizi sağlamalıydı. Şu anda kaç kilo olduğunuzu bilmiyorsanız, şu anda yapabileceğiniz en iyi şey kilonuzu kontrol etmek ve ideal kilonuzun ne olması gerektiğini bulmaktır.

Genel kan basıncınızla orantılı ve doğrudan ilişkili olduğu için ne tükettiğinize çok dikkat etmek önemlidir. Pek çok insan, tuzun herhangi birinin diyetinde çok önemli bir faktör olduğuna inanır ve bu bazıları için doğru olabilir, ancak bu sizin için doğru değil. Herhangi bir şey varsa, ideal olarak doktorunuz size tavsiyede bulunmadan önce, tuz alımınızı büyük ölçüde azaltmanız gerekir. Tuzlu yiyeceklerden uzak durun ve doymuş yağ oranı çok düşük olan bir beslenme oluşturmaya çalışın.

Yüksek tansiyonu etkili bir şekilde kontrol etmenin iyi bilinen iki çaresi vardır: limon ve tereyağlı süt. Yüksek tansiyonu kontrol altına almak söz konusu olduğunda limon kabuğu çok etkilidir; ve düzenli olarak alındığında tereyağı sütü hem yüksek tansiyon hem de düşük tansiyon tedavisinde çok iyidir. Rendelenmiş limon kabukları basitçe güveçlere veya çorbaya eklenebilir veya salatalara bile serpilebilir.

Başka bir şey: alkol almayı bıraktınız mı? Kararı verdiyseniz ve gerçekten bunu yaptıysanız, sizi alkışlarım. Bırakamadıysanız dahi kendinizi günde yalnızca bir içki içmekle sınırlayın. Kişisel doktorunuz içki içme alışkanlıklarınızı hali hazırda dikkatle izliyorsa, talimatlarına kesinlikle uyduğunuzdan emin olun. Gerekli ilaçlarınızı tüketmeye ara vermeyin ve her zaman stokta yeterince bulundurduğunuzdan emin olun. Doktorunuz size belirli bir tarihte check-up yaptırmakta ısrar ederse, belirtilen tarihte gittiğinizden ve check-up'ı gün bile ertelemediğinizden emin olun.

Kişisel doktorunuz ayrıca, günlük sabah yürüyüşü, hafif esneme egzersizleri veya hafif aerobik egzersizler gibi sağlığınız için faydalı olan bir fiziksel egzersiz rejimi hakkında size kesin göstergeler vermiş olmalıdır. Programa uyun ve içtenlikle izleyin. Kişisel doktorunuz, tıpkı sizin gibi yüzlerce hastaya sahip olduğundan ve yüksek tansiyonunuzla başa çıkmak için en iyisinin ne olduğunu bileceğinden emin olun, bu nedenle onun tavsiyesine kulak verdiğinizden ve seçtiği kişiyi tamamen anladığınızdan emin olun. tedavi yöntemleri.

Ayrıca tansiyonunuz için düzenli kontroller yaptırdığınızdan emin olun; Bu çok önemli. Evde kontrollerinizin ne zaman olması gerektiği gibi bir tür düzenleme yapın; bu, kişisel doktorunuza vakanızın tedavisinde büyük ölçüde yardımcı olabilir. Kendileri yüksek tansiyon hastası olmasalar bile, karınız ve çocuklarınız gibi ailenizdeki herkesin sağlık kontrollerinde size eşlik etmesine izin verin.

Dengeli beslenmeye ve düzgün ve doğru bir şekilde egzersiz yapmaya ekstra özen göstermeniz gerekiyorsa, ihtiyacınız olmayan şeyler için endişelenmeyi bıraktığınızdan ve başkaları gibi normal ve rahat bir hayat sürdüğünüzden emin olun. Rahatsızlığınıza rağmen mutluluğun anahtarı budur.