Yaşam Boyu Zinde Kalmak İçin Egzersizin Önemi - Hasta Sözlük
Yaşam Boyu Zinde Kalmak İçin Egzersizin Önemi

Hızlı tempolu, git al, yaşadığımız meşgul bir dünya. Bu tür “her zaman meşgulüm” yaşam tarzımızın sorunlarından biri, düzenli olarak egzersiz yapmayı unutmaya eğilimlidir. Bu genellikle şekilsiz kalmaya yol açar ve ayrıca depresyon ve strese yol açabilir.

Zinde ve sağlıklı olmamıza yardımcı olacak uzun bir faaliyetler listesine sahip olmamız iyi bir şey. Dans etmek, yüzmek, koşmak ve yürümek, kilo vermemize ve tekrar formda kalmamıza yardımcı olmak için yapılabilecek eğlenceli şeylerden bir kaçıdır.

Aynı zamanda benzer fikirlere sahip insanlarla etkileşim kurabileceğiniz, motive olabileceğiniz ve üyeliğinizle birlikte gelen bazı avantajlardan yararlanabileceğiniz bir yer olabilecek spor salonları da mevcuttur. Spor salonunuzda genellikle kullanımınız için bir buhar odası, sauna ve bir masaj terapisti bulunur. Bunlardan bazılarının kendileriyle ilişkili ek maliyetleri olabilir, bu nedenle kaydolmadan önce ilgilendiğiniz spor salonlarına göz attığınızdan emin olun.

Ne yapmaya karar verirseniz verin, günlük rutininize biraz egzersiz yapmaya başladığınızdan emin olun. İşte başlamanıza yardımcı olacak bazı fikirler.

1. Bol bol egzersiz yapın, spor salonuna katılın
Bisiklet dersleri, su aerobiği, dövüş sanatları ve farklı egzersiz programlarına katılabilirsiniz. Egzersiz rutinleri, yaşlıdan gence her tür insana ve hatta hamile kadınlara hitap eder.

2. Keyif aldığınız birkaç sporu deneyin ve bulun
Yıl boyunca tadını çıkarabileceğiniz kapalı ve açık hava sporları çeşitleri vardır. İlgilenebileceğinizi ve iyi olabileceğinizi düşündüğünüz bir şey deneyin. Bu, seçtiğiniz sporu oynamaya devam etmenize ve onunla birlikte gelen sağlık avantajlarını elde etmenize yardımcı olacaktır. Spor yapmanın ek bir yararı da daha disiplinli olmanız ve yeni bir beceri geliştirmenizdir.

3. Dans etmek hem eğlenceli hem de sağlıklıdır
Sık sık ortaya çıkan sürekli değişen dans trendleriyle, seçilecek birçok dans stili ve kaydolabileceğiniz birçok dans okulu var. Çizgi Dansından nasıl Waltz yapılacağını öğrenmeye kadar, eğlenceli ve ilginç olacağını düşündüğünüz bir şey seçin.

4. Evde Egzersiz Programları ve Ekipmanları
Evde Egzersiz videoları hemen hemen her yerde bulunabilir. Ayrıca bugün evde sağlıklı olmamıza yardımcı olacak çok sayıda Koşu Bandı, Eliptik Eğitmen ve bisiklet var.

5. Ne yersen osun
Doğru beslenme aynı zamanda "Sağlıklı Olun" planının gerekli bir parçasıdır ve mevcut yeme alışkanlıklarınızı değiştirmeniz gerekebilir. Fast food üzerine kurulu bir hayat geçiremezsiniz, cheese burger ve patates kızartmalarınız dışında daha sağlıklı yemek seçenekleri sunan yiyecek işletmeleri bulmaya çalışın. Ne yediğinizi kontrol edin, taze sebzeleri, taze meyveleri, kuruyemişleri ve balıkları yiyin. Beyaz ekmek, patates ve diğer yüksek yağlı gıdalardan uzak durmaya çalışın.

Hiç kimse bu değişiklikleri yapmanın kolay olacağını söylemiyor, bu yüzden bir hedefe ulaştığınızda veya yaptığınız bir yaşam tarzı değişikliğinin faydalarını gördüğünüzde her zaman kendinizi ödüllendirin. Gidin ve bir masaj ya da manikür yaptırın, mumlar ve hafif bir müzikle köpük banyosu yap. Rahatlamanıza ve gevşemenize izin veren en iyi yolu bulun. Herkesin yalnızca bir vücudu vardır ve ona iyi bakıldığından emin olmalıyız.