vicks merheminin bilinmeyen faydaları - Hasta Sözlük
vicks merheminin bilinmeyen faydaları

vicks çocukluğumuzdan günümüze kullanılan bir merhemdir. i̇çinde bulunan kafur ve mentol sayesinde sürülen noktalarda ki kılcal damarları genişleterek toksin attırır ve ağrıyı azaltır. ayrıca ökaliptol, terebentin, mentol sayesinde solunum yollarını düzenler, ++

akciğerlerde salgıyı arttırır. vicks'i sadece solunum yolları için kullanıyorsanız yanılıyorsunuz. i̇şte, vicks'in bilinmeyen faydaları;
gece yatarken ayak tabanlarınıza vicks sürün, ovalayarak yedirin ve çoraplarını giyin.

öksürüğünüz varsa hemen kesildiğini fark edeceksiniz. özellikle gece oluşan öksürükleri bu uygulama hemen durdurur.
uzun yürüyüşler ve spor sonrası oluşan kas ağrılarında vicks ağrıyı giderir ve rahatlatır. bu nedenle ağrıyan kaslarınızın üzerine
merhemi yedirerek sürmek çok etkilidir.

mantar
ayak tırnaklarınızda tırnak mantarı varsa, viks'i kullanın. tırnaklara yaklaşık 2 hafta kadar viks sürdüğünüzde zamanla rengi koyulaşacak ve mantarlar ölecektir. normal ve sağlıklı tırnaklar çıkmaya başlayacaktır.

darbe sonucu veya düşme ile oluşan morarmalar da ve şişmeler de kullanılan viks, bölgeyi rahatlatır. morluklar oluşmaz, şişmeler iner. baş ağrısında alnınıza süreceğiniz bir miktar viks, basıncı azaltarak ağrıyı hafifletir.

uyku probleminiz varsa, ılık su içine atılan viks'i odanızda bırakın. viks'in buharı odayı doldurduktan sonra çok rahat uyuduğunuzu fark edeceksiniz.
enfeksiyon kapmayı önlemek için yaralandığınızda viks kullanabilirsiniz.

evinizde kedi besliyorsanız, kediler tırmalamayı severler. kedinizin en çok tırmaladığı alana bir parça viks kullanın. kokusu kedinizin o noktaya gitmesini engelleyecektir.

bir kene tarafından ısırıldığınızı fark ederseniz hemen oraya viks sürün.
güçlü olan kokusu kenenin hemen kendini bırakmasını sağlayacaktır.
sivrisinekler tarafından çok ısırılıyorsanız açıkta kalan yerlerinize bir miktar viks sürün. sivrisinekler sizi ısırmayacaktır. ayrıca sivrisinek isırığına sürülen viks, kaşıntıyı keser.

gripseniz ve kendinizi kötü hissediyor ve hırıltılı öksürüğünüz varsa, göğsünüze veya sırtınıza viks sürün. birer gazete kağıdı ile üstünü kapatın ve kıyafetlerinizi giyin. göğsünüz yumuşayacak ve öksürük ortadan kalkacaktır.