uyuz hastalığı nedenleri - Hasta Sözlük
uyuz olmak için uyuz olan birinin cildine temas etmek gerekir. ayni yatagi paylaşmak, çocuk bakimi gibi durumlar uyuzun yayilmasina neden olabilir.
okuldan alikoyma:
gereken tedavi başlamadan çocuklarin okula gitmelerine izin verilmez.
uyuz hastaligina, cildin diş veya nasirli tabakasinda yaşayan ve ureyen ufak bir böcekçik neden olmaktadir.uyuz, özellikle parmak aralarinda ve dirseklerde kuçuk kabarciklar veya sivilceler halinde bir dökuntu ile başlar.ozellikle geceleri çok kaşinti yapar. bebekler dişinda, kaşintili yerler her zaman için boyundan aşagisinda kalan bölgelerdir. en çok etkilenen kisimlar; kalça, cinsel organlar, meme uçlari, parmak, bilek, dirsek ve dizlerdir.kisa bir sure sonra kaşinti istegi, iltihaplanabilecek kaşinti izlerine ve yaralara neden olur. eger ayni evde yaşayanlarin hepsi veya bazilari gunlerdir veya haftalardir kaşiniyorlarsa, bunun nedeni buyuk olasilikla uyuzdur. uyuz kişiden kişiye çabuk bulaşir.
tedavi:
1. doktorun verdigi ilaçlara ve önerilere özenle uyun.
2. şize verilmiş olan krem veya losyonu, cinsel organlari da kapsayarak, vucudunuzun boyundan aşagi tum kisimlarina surun. ilaci el ve ayak tirnaklarinin içleriyle, ayak parmak aralarinin arasi ve alti gibi her turlu gizli kalmiş bölgeye surmeyi unutmayin.
3. ilaci 24 saat, duş veya banyo yapmadan uzerinizde birakin. bu sure içerisinde ayni giysileri giyin.
4. 24 saat sonra hafif sicak bir banyo yapip ilaçtan arinin. butun giysi ve iç çamaşirlarinizi degiştirip, yatak çarşaflarinizin tumunu yikayin. normal yikama şekli tum uyuz böcekçiklerini öldurmeye yeterlidir.
5. evdeki tum uyuzlular ayni anda tedavi edilmelidir. bazilari uyuz olmuş ancak henuz kaşinti başlamamiş olabilir. okul veya yuvaya giden çocugunuz uyuz olmuş ise, ögretmenini bilgilendirerek okuldaki diger çocuklarin kontrolunu saglayin.
6. yumurtalarindan çikmiş yeni uyuz böceklçiklerini de öldurmek amaci ile ilk tedaviden bir hafta sonra tedaviyi yeniden tekrar edin. başarili bir tedaviden sonra kaşinti 1-2 hafta daha devam edebilir. uyuz kremini fazla surmeyin, bu durum daha fazla tahrişe neden olabilir.
7. 12 ayliktan kuçuk bebekler için mutlaka doktora gidin, yukarida yazilanlari uygulamayin.