uretra daralmasi - Hasta Sözlük
darlığın derecesi sistoskop ile bakarak anlaşılabilir. ameliyat uygulandığı zaman da, bu işlem sistoskopa bazı özel aletler takarak gerçekleştirilir.
üretra (penisin içindeki idrar ve meniyi taşıyan ince boru) o kadar daralır ki, idrarın geçmesine engel olur. bu seyrek görülen bir olaydır. üretra daralmasının birçok nedeni olabilir. penisin incinmesi veya bir hastalık sonucunda oluşup, zamanla büzülerek yolu daraltan yara izi, bunlardan birkaçıdır. çok ender olarak idrar yolu tamamen kapanabilir. üretra daralması, akut bir belsoğukluğu olayından yıllar sonra ortaya çıkabilir.
belirtiler
- idrara çıkma zorluğu;
- ağrılı idrara çıkma.
teşhis
idrar yaparken ağrı veya zorluk varsa bir ürologa görünmek gereklidir. üretra daralmasından başka nedenler de bu sorunları ortaya çıkarabilir. doktorpenisi inceleyerek, çeşitli testler yapacak ve üretrayı ince, esnek bir aletle inceleyerek, sistoskopi uygulayacaktır.
normal idrar yapabilmeyi sağlayabilmek için, üretra daralmasının tedavi edilmesi gereklidir. ilk yapılacak şey, içine ince bir alet sokarak üretrayı genişletmek olacaktır. bu işlem lokal anestezi ile yapılır. bu tedavinin birkaç kere tekrarlanması gerekir. eğer idrar yolu bu açma çabalarından sonra yeteri kadar genişlemezse, ameliyat yöntemine başvurmak gerekebilir.