ülseratif kolit ve akupunktur tedavi yöntemleri varmı - Hasta Sözlük
Ülseratif Kolit sindirim sisteminin kronik iltihabı hastalıklarındandır. En sık 20-40 yaşlarında görülürler. Alevlenmeler ve sonrasında sakin dönemler halinde seyrederler. Hastalığın alevlenme döneminde sindirim kanalı ödemli, şiş ve kızarıktır. Hastalığa ait bulgular bu dönemde görülür.
Hastalığın aktif (alevlenme) döneminde görülebilecek belirtiler şunlardır: kramplar şeklinde gelen karın ağrısı, kanlı İshal, dışkıda sümük benzeri mukus, sürekli dışkılama hissi, iştahsızlık, ateş, terleme, bulantı, kusma, eklem ağrıları.
Alevlenmelere duygusal stres, enfeksiyonlar veya diğer akut hastalıklar, hamilelik, antibiyotik, steroid kullanımı vb nedenlerle oluşabilir. Akupunktur nasıl etki eder?
Akupunktur vücudun bağışıklık sistemini dengeler, mide bağırak sisteminin kanlanmasını, dolayısıyla beslenmesini arttırır. Bu sayede hastalarda alevlenmeler daha az görülür.
Beyinde endorfin ve serotonin gibi maddelerin salgılanmasını uyarır. Böylece stres, depresyon gibi durumların ortaya çıkmasını önler. Dolayısıyla daha az alevlenme görülür.
Vücudun kendi steroid salgılanmasını uyarır. Steroidler iltihap azaltıcı etkiye sahiptir.
Akupunkturun analjezik yani ağrı kesici etkisi karın ağrısı ve kramplara fayda sağlar.