tüp bebek nedir? - Hasta Sözlük
tüp bebek, uzun yıllar boyunca kullanılan çocuk sahibi olamayan çiftlere uygulanan bir yardımcı üreme tekniğidir. çocuk sahibi olamayan çiftlerin günümüzde çok fazlaca tercih ettikleri bir yöntem olan tüp bebek tedavisi anne ve baba olmak isteyen çiftlerin yüzünü güldüren mucizevi tedavi yöntemidir.
tüp bebek nedir diye araştırıldığında karşımıza çıkacak olan cevap kadının üreme hücreleri olan yumurtanın ve erkek üreme hücresi olan spermin toplanarak insan vücudunun dışında laboratuvar ortamında bir araya getirilip döllenmesini sağlamaya tüp bebek tedavisi denmektedir.

tüp bebek tedavisi kimlere uygulanır?
tüp bebek tedavisi normal yolla bebek sahibi olamayan çiftlere uygulanan tedavi yöntemlerinden birisidir. korunmadan düzenli ilişkiye girilmesi halinde normal şartlarda hamile kalınılması gereken durumda bir yıl geçmesine rağmen hamilelik oluşmuyorsa mutlaka bir kadın doğum uzmanıyla görüşmekte fayda vardır. ağrılı adet dönemlerinin oluyorsa ve düzensiz ise geçmişinizde çikolata kisti, birden fazla düşük gibi durumlar oluştuysa eğer hamile kalma şansı azalmaktadır. erkeklerin sperm sayısının yetersiz ve kalitesiz oluşu çocuk sahibi olabilmeyi zorlaştırmaktadır. yumurtalık kisti ve kanseri geçirmiş olan bayanlarda tüp bebek yöntemiyle anne olabilmektedirler. kadınlarda 45 yaşına kadar tüp bebek tedavisi uygulanabilmektedir.

tüp bebek tedavi süreci nasıl olmalıdır?
tüp bebek tedavisi türüne göre sürelerine göre farklılıklar göstermektedir.
- ön si̇klus: tüp bebek tedavisine hastanın karar verme aşamasından sonra ilk adet olduğu günden sonraki 21 günlük periyod içinde doğum kontrol hapına başlanarak, kişinin adetini düzenlenerek, aynı zamanda herhangi bir kist oluşumunun önüne geçebilme sağlanmış olur. doğum kontrol hapları 21 gün kullanılır ve bitiminden sonra yeni bir adet döngüsü başlar.
- yumurtaliklarin uyarilmasi: yeni oluşan adet döneminin 3. gününde yumurtalıkları uyarmak amacıyla iğne tedavisine başlanılır. i̇ğne şeklinde olan bu ilaçlar hormon ilaçlarıdır. yumurtalıkların uyarılma süreci 12 günü kapsamaktadır. fakat kişiden kişiye bu durum değişmektedir. bu süreç içinde hasta hormon ve ultrason yardımıyla yumurtanın gelişimi takip edilmelidir. tüp bebek tedavi süreci nasıl olmalıdır diyerek bu konu hakkında bir sürü sorular akla gelmektedir. farklı türde tedavi yöntemlerinden birisi de göbekten yapılan iğnelerle olan tedavidir.
- yumurta toplanmasi: yumurtalar belli bir olgunluğa ulaştığında farklı bir hormonal iğne kullanılması gerekmektedir. bu iğne hastaya uygulandığından 34 veya36 saat sonrasında yumurtaların toplanması gerekmektedir. yumurta toplama işleminin yapılabilmesi için hasta aç olmalı ve uyutularak 25 dakika süren işlem ile yumurta toplaması bitirilir. hasta bu işlem sırasında uyuduğu için herhangi bir ağrı sızı duymaz. bu işlemde ultrason desteğiyle yönlendirilen iğne kullanılmaktadır. 1 ila 40 arası yumurta toplanabilir.
- yumurtalarin döllenmesi̇: elde edilmiş yumurta hücreleri sperm hücreler ile laboratuvar şartlarında klasik tüp bebek yöntemi yada mikroenjeksiyon yöntemi kullanılarak döllenme gerçekleştirilir.
- embri̇yo transferi̇: döllenmiş embriyolar yaklaşık 120 saat sonra anne rahmine transferi gerçekleştirilir. bazı hastalarda bu zaman aralığı değişebilmektedir. embriyolar ince bir plastik boru şeklinde kateter yardımıyla rahim ağzından nazikçe geçirilip rahime yerleştirilir. bu işlem ağrısız ve basit bir işlem olması nedeniyle hasta yarım saatlik bir dinlenme sonrası evine gidebilir. bu işlem sonrası hastaya daha sonraki günlerde hormon yüklemesi vajinal yoldan yapılarak hastanın gebe kalması sağlanır.
- gebeli̇k testi̇: bu embriyo transfer işlemi sonrasında hastaya gebelik testi yapılır. açlık ve tokluk olarak yapılan bu test sonunda gebelik neticesi öğrenilir. eğer ki sonuç pozitif yönde ise 1 hafta ile 10 gün içerisinde ultrason kontrolü yapılmak için hasta kliniğe çağrılır.