toksik eritem - Hasta Sözlük
sağlıklı bir yeni doğmuş bebek genellikle hastalığı kendi başına yenebilmektedir. fakat, özellikle pamukçuk geniş bir alana yayılmışsa, nystatin adı verilen bir antimartar madde bu süreci hızlandırmaktadır.
normal zamanında doğmuş bebeklerin takriben yüzde 50 si (prematüre bebeklerde daha az) doğumdan 1 ila 3 gün sonra toksik eritem geliştirirler. genellikle yüzde, karın bölgesinde ve kol ve bacaklarda meydana gelir ve pire ısırığını andırır. nedeni bilinmemektedir. döküntüleri zararsızdır ve hiçbir tedavi gerektirmez; genellikle birkaç gün içinde geçer.
belirtiler: kırmızı bir yüzey üzerinde kendini beyaz sivilceler ya da kabarcıklarla beli eden bir döküntü.
pamukçuk
belirtiler
- bebeğin ağzında, ağzının içinde ve çevresinde süte benzer ince bir tabaka.
pamukçuk, ağızda meydana gelen hafif bir mantar enfeksiyonudur; yanakların iç tarafına, dilin üzerine ve ağzın tavanına sürülmüş beyazımsı lekelere benzer. eğer beyaz leke kazınırsa, altında deri yanmış gibi görünür ve kanaya-bilir. pamukluk, sağlıklı yeni doğmuş bebeklerde meydana gelir.
teşhis
pamukçuk olan bebeğin ağzı yaradır. bebek emzirilirken rahatsızdır ve hatta emzirilmeyi reddedebilir. eğer bebeğinizde pamukçuk olduğundan kuşkulanıyorsanız, bebeğinizin doktoruna başvurunuz. teşhis koymak için çoğunlukla sadece bakmak suretiyle muayene bile yeterli olmaktadır.