tendinit nedir - Hasta Sözlük
dinlenme çok önemlidir. etkilenen bölgeyi birkaç gün kullanmayın. etkilenen bölgenin elastik bir bandajla sarılması ve kolun askıya alınması yararlı olabilir. ayrıca bölgeye buz uygulaması, rahatsızlığı ve şişmeyi azaltabilir.
ilaç tedavisi
aspirin gibi bir ağrı kesici şikayetlerin azalmasına yardımcı olabilir. eğer tendinit sürerse, doktorunuz hasta bölgeye kortizon gibi bir steroid ilaç enjekte edebilir.
ameliyat
bir tendon yırtıldığında, onarıcı bir ameliyat gerekebilir.
egzersiz
dinlenme tendinit tedavisinin önemli bir parçası olmasına rağmen, uzun süre hareket ettirmeme, eklemde sertleşmeye neden olabilir. birkaç gün bölgenin dinlendirilmesinden sonra, ekleme hafif hareketler yaptırılarak, esnekliği korunmalıdır. bu hareketler donmuş omuz oluşmasını engelleyebilir.
önlem
tendinitin tekrarlaması egzersizden önce eklemi ısıtarak ve egzersizden sonra soğutarak engellenebilir. güçlendirici egzersizler de tendinitin tekrarlamasını engelleyebilir.
hafif bin incinme ya da aşırı kullanma, omuz ya da dirsekte ağrı oluşmasına yol açabilir. genellikle nedeni, kası kemiğe bağlayan tendondaki küçük bir yırtık ya da iltihaptır.
belirtiler : özellikle dirsek ya da omuzda, eklemin hemen dışında ağrı ve hassasiyet
tedinit en sık omuz ve dirsekte görülür. kemikte herhangi bir sorun olup olmadığını anlamak için röntgen çekilebilir.
tendinit, tendonlarda kalıcı hasara neden olabilir. ağrılı bölgeyi hareket ettirmemeye çalışmak da katılaşmaya yol açabilir. eğer aşırı kullanma yıllarca sürerse, önceleri belirsiz bir rahatsızlık yaratan bu durum, daha sonra dokularda nedbe oluşmasına bağlı esneklik kaybına yol açabilir. bazen, dirsek ya da omuzunuzu dinlendirdiğinizde, tendinitin yarattığı rahatsızlık birkaç haftada ortadan kaybolabilir. yaşlılar-da ve etkilenen bölgeyi sürekli kullananlarda, tendinit çoğu kez daha yavaş iyileşir ve genellikle ilerleyerek, kronikleşir. omuzdaki bağlar ve tendonlar giderek sertleşerek, hareket kaybına neden olabilir; bu durum donmuş omuz olarak adlandırılır.