spor yapmanın vücuda olumlu etkilerini taklit eden ilaç geliştirdi - Hasta Sözlük
abd: bilim insanları spor yapmanın vücuda olumlu etkilerini taklit eden ilaç geliştirdi. söz konusu yeni ilaç farelerde metabolizmayı hızlandırdı, kas kazanımına ve kilo kaybına yardımcı oldu.

bilim insanları, sıkı bir antrenmanın vücuda yaptığı olumlu etkileri taklit edebilen yeni bir ilacı başarıyla test etti.
amerika birleşik devletleri'nde yer alan (abd) florida üniversitesi'nden görevli bir araştırma ekibi slu-pp-332 adlı molekül bazlı ilacı obez fareler üzerinde denedi. deney ekibi, yapılan testlerde farelerin metabolizmasını hızlandırmayı, kas kütlesi kazanımını ve kilo kaybını artırmayı başardı.
sağlıklı beslenme, düzenli uyku, sigara ve alkol tüketiminden kaçınma ve stresten uzak durma gibi etmenlerin yanı sıra sağlıklı bir hayat yaşamak için spor yapmanın gerekliliği tartışılmaz.

düzenli egzersiz yapmanın vücuttaki mutluluk hormonlarını artırdığı, kalp ve solunum yolları rahatsızlıklarını azalttığı, şeker hastalığını (diyabet) önlediği ve hatta bazı kanser vakalarının iyileşmesine yardımcı olduğu bilimsel olarak kanıtlanmış bir bulgu.
spor yapmanın faydaları bununla da kalmıyor. birleşik krallık ulusal sağlık servisi'ne (nhs) göre spor yapmak beyindeki sinir sistemini uyararak stresi azaltıyor, depresyon veya demans riskini de en düşük seviyeye indiriyor.
dünya sağlık örgütü'ne (who) göre ortalama bir birey, haftada 2,5 ile 5 saat arasında orta yoğunlukta egzersiz yapılmasını öneriyor. ne yazık ki dünya genelindeki verilere bakacak olursak yetişkinlerin yüzde 25'iyle gençlerin yüzde 80'i bu tavsiyeye uymuyor.
bilim insanları uzun seneler boyunca vücudu yormadan, fiziksel aktivitenin yaptığı olumlu etkileri taklit edebilecek farklı yöntemler geliştirmeyi denediler. bu yeni gelişmeyle birlikte, belki de bu konuda başarılı olmaya çok yakınlar.