siyatik nedenleri ve tedavisi - Hasta Sözlük
Hastalığın tedavisi, hastalığı oluşturan etkenin yapısına bağlıdır. Hastalığı oluşturan etkenlere göre romatizma tedavisi, ağrı kesen ilaçlar, fiziksel ve ortopedik tedavi ve ameliyat uygulanır.
Büyük siyatik sinirinin nevraljisi. Cotugno hastalığı da denilir. En belirgin belirtisi kalçada ilye bölgesinde sürekli bir ağrının olmasıdır. Ağrı yukarıda sağrı kemiği ve aşağıda ise kalçanın yan tarafındaki diz ardı kası boyunca ayağa kadar yayılır. Bazan ağrı bütün sinir boyunca duyulmayıp sadece kalça ve ayakta olur.
Siyatik, sinir liflerinin zedelenmesinin (yangı ya da yozlaşma kökenli) belirtisi olabileceği gibi, herhangi bir zedelenme olmadan da ortaya çıkabilir. Genellikle siyatiğe yol açan nedenler eklem yangısı, romatizma, artroz, siyatik sinirindeki ve sinir ağlarının köklerindeki yangılı hastalıklar, sıtma gibi bulaşıcı hastalıklar, zehirlenmeler, uzun süre soğukta kalmak vb.'dir.
Ağır durumlarda hasta yataktan kalkamaz. Sağlam kalçası üzerine uzanarak hasta tarafını bükük vaziyette tutar. Hafif durumlarda sırt üstü yatabilir ve sağlam tarafı ile adım atarak kısa adımlarla yürür, öksürük, aksırık, büyük aptest yapmak için zorlanma gibi durumlar ağrıyı arttırır.