sivilce nasıl geçer? - Hasta Sözlük
sivilce nasıl geçer?
sivilceler, bireyin ergenlik çağına girmesiyle birlikte dönemsel olarak başlamaktadır. cilde göre farklı çeşitlerde çıkan sivilceler yanlış müdahaleler sonrasında yoğunlaşıp bölge içerisinde çoğalabilmektedir. ayrıca sivilcelere müdahale etmek ciltte iz yapmasına neden olur. bu yüzden sivilce çıktığında onu sıkmak, patlatmak aklınızdan bile geçmesin hayatınızın ilerleyen zamanlarında sizleri çok büyük pişmanlığa uğratabilir.

sivilce neden çıkar?
sivilceler ergenlik dönemiyle birlikte vücut içerisinde tepkimeler sonrasında çıkmaktadır. sivilce ölü cilt, kir ve tıkanan gözeneklerle beraber değişime uğramaktadır. gözeneklerin tıkanması sonucunda inflamasyona ve siyah noktaların çıkmasını sağlar. sivilce durumu kişinin düzensiz beslenme veya genetik olarak çıkmasına neden olabilir. ilerleyen dönemlerde fazlalaşmasıyla birlikte kişide psikolojik takıntı haline gelebilmektedir. bireyin aşırı yağ bezleri aktif olması, hormonsal dengesizlik, stres, ilaç kullanma gibi durumlar sivilcelerin daha çok çoğalmasına neden olabilir. genellikle öğrencilerde sınav stresinden dolayı artış göstermektedir.
sivilceler yüz tipine göre müdahale yapılarak giderebilmektedir. doğal yollarla ve düzenli beslenme süreciyle sağlıklı cilt tipine ulaşabilirsiniz. yapılan müdahalelerde doktor kontrolü mutlaka olmalıdır bu sayede daha etkili müdahale edilecektir. konumuzda sivilcelere karşı etkili tedavi yöntemleri paylaşılmıştır.

sivilceden kurtulma yolları
limon: sivilcelerden kurtulmak için en etkili yöntem limondur. içerisinde bulundurduğu zengin bileşenler sayesinde bakterileri gidermeye yarayan antibakteriyel üründür. limonda bulunan strik asit ciltte biriken yağlardan temizlenmesini sağlar. ölü deriyi ayırarak giderir. kolajen artırımını cilt üzerinde sağlayarak yeni cilt oluşumunu sağlar ve sıkılaştırır. ciltte oluşan hasarları gidermeyi sağlar. ayrıca limonun yanında farklı bileşenler daha etkili sonuçlarda alabilirsiniz.

limon suyu ve tarçın: güçlü bir antibakteriyel bileşenlerle cilt tabakasını tekrardan düzeltebilirsiniz. malzeme olarak 1 çorba kaşığı tarçınla 2 yemek kaşığı taze sıkılmış limon suyunu birleştirerek karışım yapabilirsiniz. tarçın ve limonu karıştırdıktan sonra sivilce olan bölgeye sürün. karışım cildinizde 15-20 dakika boyunca kalmasını bekleyin ve ılık su ile durumu işlemi yapın. haftada 2-3 kez bu işlemi tekrarlayarak cildinize bakım yapabilirsiniz.

limon ve zerdeçal: zerdeçal iltihabı ve ağrı azaltan anti-inflamatuar madde olmasıyla birlikte antibakteriyel özellik taşımaktadır. zerdeçal içeriğinde antioksidan sayesinde cildin normalden daha hızlı iyileşmesini sağlar. limonla karışım yapılmasıyla birlikte ciltte yer alan sivilceleri temizler. sivilceleri temizlemek için 1 çorba kaşığı zerdeçal ile gene aynı miktarda limon suyunu karıştırın. sivilceli bölgeye hafifçe uygulama yapın. karışımı 15 dakika boyunca cildinizde bekletin. ilık suyla birlikte yüzünüzü durulayın. haftada 2-3 kez cilt temizlemek için bu karışımı uygulayabilirsiniz.

limon ve karbonat: gazlı kombinasyon yaparak cildi temizleyen iki bileşen anti-inflamatuar etkisi sağlamasının yanında gözenekleri açmasıyla görevlidir. cildin yağlanmasını engelleyerek tıkanan gözeneklerde bakteri temizliğini sağlamaktadır. malzeme olarak 1 çorba kaşığı limon ve 1 çorba kaşığı karbonatı karıştırın. sivilceli bölgeye sürdükten sonra en fazla 10 dakika bekleterek ılık suyla hafif masajla durulama yapın. bu işlemi 3 hafta boyunca haftada 1-2 kez uygulama yapabilirsiniz.

limon, bal ve süt: limon ve bal etkisi antibakteriyel olarak işlem yaparken süt ise cildi temizleme ve rahatlama etkisi sağlayacaktır. bal bakteri kurutmasıyla birlikte tıkanmış gözenekleri açmaktadır. ayrıca gelecek cilt yağlanmalarını önleyerek cildin aşırı yağ salınımını da engellemektedir.
hazırlanış olarak 2 yemek kaşığı bal, 1 çorba kaşığı limon suyu, yarım fincan süt ile karıştırma işlemi sağlayın. pamuk yardımıyla ciltte yer alan sivilceli bölgeye sürün. cildinizde 20 dakika beklettikten sonra ılık suyla durulama işlemi sağlayın.
nemlendiriciniz varsa cildinize sürerek bakım işlemini bitirebilirsiniz. bu işlemi cildinize 3 hafta boyunca her gün uygulayabilirsiniz. sivilceleriniz erken aşamada biterse devam ettirin. cildinizin tam temizlenmesini sağlayarak ilerde oluşacak yağlanmayı da önlemiş olacaksınız.