sinüzit nedir nasıl oluşur - Hasta Sözlük
sistemik antibiyotik, antihistaminik, lokal burun damlası kullanılır. antibiyotik tedavisi en az iki hafta süreyle devam etmelidir. ağrı fazla ise ağrı kesici kullanılabilir. ilaçla tedavi mümkün olmaz ise bir kbb uzmanı tarafından sinüslerin temizlenmesi (sinüs lavajı) veya cerrahi tedavi gerekebilir.
--------------------------------------------------------------------------------
kronik sinüzit
akut sinüzit tedavi edilmediğinde veya sık ataklar olduğunda, sinüslerin iç yüzeyini kaplayan deride değişiklikler meydana gelir ve sinüzit kronikleşir. akut sinüzitteki belirti ve şikayetler daha hafif olarak yıllarca devam edebilir.
kronik sinüzitte önemli olan konulardan birisi ostiomeatal bölge adı verilen yerlerin olaya karışmasıdır. bu bölge çeşitli özelliklerinden dolayı çok kolay hastalığa yaklanır ve çok güç tedavi olur. kronik sinüzitlerde bu nedenle bu bölgenin iyi bir şekilde araştırılması gerekir. bunun için koronal bilgisayarlı tomografi ve endoskopi gerekebilir.
ilaçlarla tedavi mümkün olmaz ise cerrahi olarak sinüslerin boşaltılması ve daha sonra gelişecek akut sinüzitlerde tedavi geciktirilmemeli ve aksatılmamalıdır.
--------------------------------------------------------------------------------
sinüzite bağli gelişebilecek sorunlar
sinüzite bağlı bir sorun geliştiğinde genelde aşğıdaki belirtilere rastlanır. bu sorunlar sıklıkla akut sinüzit veya kronik sinüzitin akut atağı sırasında meydana gelir.
belirtiler
1. yaygın ve inatçı ağrılar
2. kusma
3. konvülsiyon (havale)
4. ateş
5. göz kapaklarında veya alında şişlik
6. bulanık görme, çift görme veya inatçı göz arkası ağrısı
7. kafa içi basınç artışı bulguları (bulantı, kusma ...)
8. kişilik değişikliği
1. akut sinüzit
genellikle gribal bir enfeksiyonla veya takiben gelişir. bazen ani sıcaklık düşmeleri sonucu bir bölgedeki birçok insanı etkileyebilir. yüzme sırasında derine dalma da sinüzit gelişimine neden olabilir.
etken genellikle gram pozitif kok adı verilen bakterilerdir (streptokok, satafilokok, pnömokok gibi). hemofilus influenza adı verilen mikroba bağlı gelişen sinüzitlerde ciddi problemler gelişebilir.
burun tıkanıklığı, etkilenen sinüs bölgesinde basınç hissi (dolgunluk, ağrı), halsizlik, ateş ve baş ağrısı görülebilir. burundan kanlı veya kansız akıntı, geniz akıntısı olabilir.