siğil neden veya niye çıkar - Hasta Sözlük
Ayak tabanına yerleşen siğiller (verruka plantaris): Genellikle tek, ağrılı, sert ve kabarık olur. Nasır ile karışabilirler. Hücrelerde çok sayıda virüs partikülleri bulunur. Yürüme ile ağrı artar. Ayak tabanı (planter) siğillerinin sayısı çoksa "mozaik verrü/siğil" adı verilir. Genellikle daha düz ve ağrısız olmaya eğilimlidirler.
Basit siğiller (verruka vulgaris): Basit siğil oluşumundan; HPV tip 2, nadiren de HPV tip1,tip 4 veya tip 7 sorumludur. Basit siğiller deri ve mukozalarda herhangi bir bölgede gözlenebilir. Atopik (alerjik bünyesi olanlar) bireylerde daha sık görülür ve genellikle birden fazla siğil oluşumu söz konusudur. Siğil oluşumunun en sık gözlendiği yer ellerdir. Tırnak yeme alışkanlığı olan kişilerde tırnak etrafına yerleşim de gözlenir. Basit siğiller deri renginden biraz daha koyu renkli kabarıklıklardır.
Düz siğiller (verruka plana): Düz siğillerin oluşumundan HPV tip 3, daha az oranda HPV tip 10, tip 27 ve tip 41 sorumludur. Daha çok yüzde, boyunda ve el sırtlarında yerleşir. Deriden hafif kabarık, 2-4 mm çaplı, üzerleri düz, hafif kızarık veya deriden biraz koyu renkli kabarıklıklar şeklide olabilirler. Tıraş olma ile sayıları artabilmektedir.