şifalı hodan otu - Hasta Sözlük
Baharla birlikte yeşeren doğa, sadece gözümüzü gönlümüzü açmakla yetinmiyor, bir de üstüne bol bol şifa olmaya, mutfaklara dolmaya geliyor.
Biz de her gün tezgahlarda boy göstermeye başlayan yeni yüzleri tanımaya bayılıyoruz, malumunuz.
İşte bugün de sırada hodan var. Hodan otu, odan, otan ya da kaldırık, kaldirik gibi isimlerle karşınıza çıkabiliyor. Her nasıl adlandırılırsa adlandırılsın, lezzetinden sual olunmuyor. Bir de öyle faydalı ki...
Onu hiç vakit kaybetmeden tanımak için nedeniniz çok. O zaman vakit kaybıdır.Hodangiller familyasından olan bu bir yıllık bitki, adını da ait olduğu aileden alıyor anlaşılacağı gibi. Halk arasında odan, otan, ıspıt, zılbıt, tamara, kaldırık ve hatta kaldirik gibi farklı isimlerle anılabiliyor. Mavi, beyaz zaman zamansa pembe çiçekleriyle karşımıza çıkabilen bu bitkinin hem tohumundan hem de gövdesinden bol bol yararlanılıyor.
Dünya üzerinde Suriye dışında Güney Amerika, Kuzey Afrika ve Anadolu'da da bol bol yetiştiriliyor. Doğu Anadolu'dan tutun da Karadeniz ve Marmara Bölgesine dek birçok farklı bölgede yetişebildiğinden, ismi de yöreden yöreye çokça farklılık gösteriyor. Nisan ayından ekim ayına kadar uzunca bir süre bulunabiliyor.