şaşılık ameliyatı - Hasta Sözlük
şaşılık her iki gözün birbirleriyle olan paralelliğinin kaybı sonucu oluşan bir göz rahatsızlığıdır. i̇nsanların gözünde olması gereken 6 adet göz dışı kas bulunur. bu kaslardan birinde kuvvet azlığı veya fazlalığı oluştuğunda kişide şaşılık oluşacaktır. şaşılık yada diğer ismiyle gözde kayma çocuklarda görülebileceği gibi tedavi edilmediğinde yetişkinlerde de görülebiliyor. bu durumda şaşılık ameliyatı gerekebiliyor.

şaşılık tedavisinde her hastalıkta olduğu gibi erken tanı oldukça önem taşımaktadır. bebekliğinde yapılan göz muayenelerinde fark edilen şaşılık erken tedaviye başlandığında sağlıklı geri dönüş alınabilen bir göz rahatsızlığıdır. fakat erken tanısı yapılmadığında çocuklarda ilerleyen yaşlarında görsel manada psikolojilerini bozacak görünüme sebebiyet verebilirken aynı zamanda da ciddi görme kaybına yol açabiliyor. günümüzde belirli göz muayenelerinden geçtikten sonra şaşılık ameliyatı yapılabilmektedir.

şaşılık oluşmasında tek bir neden olmamaktadır. genellikle bebeklerde doğuştan annenin aldığı birtakım ilaçlardan kaynaklanabildiği gibi genetik faktörlerde önem taşımaktadır. erken tanısı konulan bebeklerde şaşılık ameliyatı yapılır. bebeklerdeki göz tedavisine erken başlanması ileride yaşanacak birtakım göz rahatsızlıklarının önüne geçmektedir. şaşılık operasyonu erken teşhis yapıldığı sürece başarılı sonuçlar vermektedir.
2 yaşın altındaki çocuklarda oluşan şaşılık rahatsızlığı ateşli hastalık sonrasında da çocuklarda görülmektedir. fakat şaşılık tedavisine erken başlanılırsa ileride kişinin şaşı olması engellenir. şaşılık operasyonu yetişkinlik çağında da yapılabiliyor fakat bebeklik ve çocukluk döneminde yapılan ameliyatlarda ki gibi sağlıklı sonuçlar vermeyebilir. bu durum tamamen kişinin göz yapısıyla ilişkilidir.

şaşılık ameliyatı fiyatları
şaşılık ameliyatı çocuklarda gözlükle ve egzersizler yoluyla iyileşme olmadığında gerek duyulan ameliyat türüdür. doğuştan kaynaklı şaşılık rahatsızlığı bulunan kişilere şaşılık operasyonu uygun görülür. her ne kadar şaşılık tedavileri ve ameliyatı erken yaşlarda yapılırsa o kadar etkili sonuçlar alınır. fakat ilerleyen yaşlarda da şaşılık tedavisi pekala yapılabilmektedir.
bu ameliyatın yapılabilmesi için hastaya anestezi verilir. operasyon uygulanırken göz kapatılır. bu operasyondan sonra göz açılarak pansuman yapılır. hastada şaşılık operasyonu sonrasında batma ve yanma görülebilir. bu ameliyatın fiyatları operasyonun gerçekleştiği hastaneye göre ve doktora göre farklılık gösterebilir.

şaşılık ameliyatı ne kadar sürer?
genellikle gözlükle yada farklı tedavi yöntemleriyle tedavi edilmeyen şaşılık durumlarında şaşılık operasyonu ihtiyacı olmaktadır. çocuklarda erken tanı konulduğu taktirde bu ameliyat daha başarılı sonuçlar vermektedir. bu ameliyat hastanın gözünün tamamen kapalı olarak gerçekleşeceği için genel anestezi verilerek yapılır. aynı zamanda kişi isterse eğer lokal da yapılabilir. genel olarak ameliyat ortalama bir saat kadar sürecektir. yetişkinlerde şaşılık ameliyatı uygulamasında iyileşme kişiden kişiye değişkenlik gösterebilir. fakat genelde bir hafta gibi bir zaman sonrasında gündelik faaliyetlerine geri dönebilirler veya işlerine başlayabilirler.

yetişkinlerde şaşılık ameliyatı
yetişkinlerde göz kayması yada şaşılık dediğimiz durum çocuklara nazaran daha sık görülür. yetişkinlerde bu rahatsızlık şu şekilde oluşmaktadır:
• çocukluğunda şaşılık problemi olup tedavisi yapılmayanlar
• hastalık sonrasında kişilerin gözlerinde oluşan kaymalar
yetişkinlerde şaşılık ameliyatı her yaşta sorunsuz bir şekilde uygulanmaktadır. bu nedenle yetişkin kişiler sosyal yaşamlarında yaşadığı birtakım zorlanmalardan kurtulabilmek amacıyla bu ameliyatı olmayı tercih ediyorlar. şaşılık ameliyatı sonrasında kimi hastalarda gözlerde kayma yada tek gözde sorunun tekrarlaması görülebiliyor. bu durum ameliyatın tam olarak başarılı geçmemesinden kaynaklanmakta olabilir. dolayısıyla her zaman söylediğimiz gibi şaşılık çocukluk döneminden itibaren sizde varsa erken tedavisini yaptırmanız oldukça önemlidir.
şaşılık ameliyatı her yaştan kişiye uygulanabilirken kişide eğer felç ve travmalar nedeniyle bu göz rahatsızlığı oluştuysa ameliyat harici iğne tedavisiyle daha olumlu sonuçlar elde edilmektedir.