sarkoidoz nedir - Hasta Sözlük
teşhis
sarkoidoz, özelikle beden hareketleri sırasında ve sonrasında genel bir yorgunluğa, ateşe ve nefes darlığına neden olabilir. bununla billikte, özellikle hastalığın erken döneminde belirti vermeyebilir. çoğu kez başka bir nedenle akciğer filmi çektirilirken sarkoidozun varlığından kuşkularıılır. teşhisi doğrulamak için fiberoptik bir bronkoskopla akciğer dokusundan biyopsi ile örnek alınır (laboratuvarda incelemek amacıyla alınan doku örneği). bazen bu dokularda tutulursa, deri, lenf düğümü, göz akında da biyopsi yapılır. ara sıra kan kalsiyum düzeyi normalden yüksek bulunur.
sarkoidoz genellikle yavaş seyirli bir hastalıktır. hastaların çoğu tedavi yapılmadan tam olarak iyileşirler ya da yalnızca birkaç hafif belirti kalır. ancak, hastaların % 10-15inde hastalık kronikleşir ve yıllar boyu aktif olarak kalır ya da ara sıra hastalık nöbetleri ortaya çıkar. % 5-10 da, sarkoidoz yıllar sonra ölüme neden olur.
ilaç tedavisi
eğer ciddi şikayetleriniz var ya da hastalık 4-6 ay içinde kendiliğinden iyileşmediyse doktorunuz kortikosteroid ilaçlar verebilir.
sarkoidozun nedeni bilinmemektedir. vücudun deri, göz, çevresel sinirler, karaciğer, lenf düğümleri ve kalp de dahil hemen hemen her tarafını etkileyebilir, ancak vakaların ında akciğerleri etkiler.
belirtiler
- hiç belirti olmayabilir
- genel kırgınlık
- ateş
- nefes darlığı, özellikle egzersiz sırasında
- kilo kaybı
sarkoidoz bağışıklık sistemini de tutuyor gibi görünmektedir. vücudunuzu hastalıklardan koruyan akyuvarların bir tipi olan yardımcı t lenfositler aşırı çalışarak dokularda iltihap hücrelerin birikmesine neden oluyor gibi görünmektedir. akciğerlerde bu hücre birikimi, alveol (akciğerdeki küçük hava torbacıkları) duvarlarına, bronşlara ve kan damarlarına zarar vererek akciğerdeki normal oksijen dağılımını değiştirir.
sarkoidoz kadınlarda erkeklerden daha sık görülür. nadir olarak çocuklarda ve yaşlılarda da görülmesine rağmen, hastaların çoğu 20 ile 40 yaş arasındadır.