Sağlıklı Bir Diyabet Diyeti Var mı? - Hasta Sözlük
Sağlıklı Bir Diyabet Diyeti Var mı?

Şeker hastalığınız varsa, sağlıklı ve güvenli bir yemek planı bulmak zor olabilir. Diyabet, vücudunuzun kan şekeri seviyenizi koruma yeteneğini etkiler, bu da belirli türden yiyecekleri yemenin sizi zayıf hissettirmesine neden olabileceği anlamına gelir. Ancak, bu sonucu önlemenin birçok yolu vardır.

Diyabetler için özel bir diyet yok. Diyabet, tek bir istikrarlı beslenme düzeni benimsemenin mümkün olması için çok düzensiz ve öngörülemez bir durumdur. Ancak bunun kötü bir şey olması gerekmez. Aslında şeker hastalarının kan şekerini kontrol altına almaları için yemeleri önerilen besinler şeker hastaları olmayanlar için de sağlıklı seçeneklerdir.

Ve bir şeker hastası olarak, herkesle aynı sağlıklı yiyecekleri yiyebildiğiniz için, yemek saatlerinde kendinizi izole hissetmek zorunda değilsiniz. Tüm aile, kan şekeri seviyeleri konusunda endişelenmeden aynı harika yiyeceklerin tadını çıkarabilir. Bir şeker hastasının akılda tutması gereken tek şey miktar. Çok fazla veya çok az yemek yemek kan şekeri dengesizliğine neden olabilir, bu nedenle yemek saatlerinde bu konuda dikkatli olmak önemlidir. Karbonhidratlar özellikle kandaki glikoz seviyelerini yükseltebilir, bu da diyabetiklerin karbonhidrat alımının (yağlardan veya proteinlerden daha fazla) dikkatle izlenmesi gerektiği anlamına gelir.

Bir şeker hastasının düzenli olarak takip etmesi gereken en önemli üç şey kan şekeri, kan basıncı ve kolesterol seviyeleridir. Kan şekerini düzenli olarak kontrol etmek önemlidir, ancak bir süre boyunca kan şekerini takip etmek de önemlidir. Hemoglobin A1c testi, son 3 ayın ortalama kan şekeri seviyesini ölçebilir. Bu test, kişinin genel sağlığını kontrol etmenin bir yolu olarak yapılmalıdır.

Şeker hastaları ayrıca aşırı alkol almaları konusunda uyarılır. Alkol kişinin kan şekerini ciddi şekilde etkileyebilir, bu nedenle alkolü yalnızca kan şekeri seviyeleri çok iyi kontrol edildiğinde tüketmek önemlidir. Şeker hastalığınız varsa, alkol içmenin kabul edilebilir olup olmadığını öğrenmek için doktorunuza danışmanız en iyisidir.

Herkes gibi, şeker hastalarının sağlıklı kalabilmeleri için her gün doğru beslenmeleri şarttır. Ancak bir şeker hastası için durum daha da fazladır. Kişinin kan şekeri seviyesi ne yediğine çok bağlı olduğundan, doğru beslenmeyi ihmal etmek son derece riskli veya ölümcül olabilir. Her zaman porsiyon boyutlarını takip edin ve uygun oranlarda yiyecekler yiyin. Ara sıra ara vermek ve daha şekerli yiyecekler tüketmek sorun değil, ancak bu nadiren ve sadece uygun önlemler alındığında yapılmalıdır.

Sağlıklı kan şekeri seviyelerini korumak için, şeker hastalarının sağlıklı besinler seçmesi, düzenli egzersiz yapması ve bir sağlık uzmanının önerdiği ilaçları alması gerekir. Bunu yapmak, ciddi sağlık risklerinin oluşmasını önleyebilir ve kan şekeri seviyelerinin çok düşük veya çok yükseğe çıkmasını sınırlayabilir. Kan şekerini kontrol altında tutmak için hangi belirli yiyeceklerin en iyisi olduğuna dair daha fazla öneri için bir diyetisyene danışın.