Sağlıklı Beslenmek İçin Basit İpuçları - Hasta Sözlük
Sağlıklı Beslenmek İçin Basit İpuçları

Sağlıklı beslenme alışkanlıklarını sürdürmeyi düşünmek zor olabilir, ancak uzun vadede sağlıklı bir diyet yemek, en uygun olanı yapmaktan ve daha sonra acı çekmekten daha iyidir. Sağlıklı olmayan yiyecekler yemek genellikle fazla kilolu olmakla, daha zayıf bir bağışıklık sistemine sahip olmakla, daha sık hastalanmakla ve bir dizi başka olumsuz etkiyle hayatı daha da zorlaştırmakla sonuçlanır. Bütün bunlar göz önüne alındığında, kötü beslenmeden kaynaklanan sorunların üstesinden gelmekten daha sağlıklı bir diyet sürdürmek daha mantıklı.

Sürekli hareket halinde olanlar için bile sağlıklı beslenmenin boş bir hayal olması gerekmez.
Basit bir öneri: su hafife alınmamalı veya unutulmamalıdır. Yiyecekler kadar içecekler de beslenme diyetinin bir parçasıdır. Bol su içmek metabolizmayı hızlandırır, vücuttaki toksinleri atar, cildi güzelleştirir, sindirim ve kasların iyileşmesine yardımcı olur. Dişler için su, şekerli içeceklerden daha iyidir, bu nedenle daha fazla su içerek daha sağlıklı olma sürecini başlatmak için. Yeşil çayın metabolizmayı hızlandırdığı da bilinmektedir ve özellikle sık tüketildiğinde sağlık açısından pek çok faydası vardır.

Daha sonra içinde lif bulunan yiyecekleri tüketmeye çalışın. Spesifik olarak meyveler, salatalar ve yeşil sebzeler gereksiz yağlardan uzak durmada çok faydalı olabilir. Salatalar, et veya besi sosu olmasa bile doyurucu yemekler olabilir. Yağsız et miktarı da azaltılabilir, yüksek yağ içerikli sığır ve domuz eti bir arada bırakılmalıdır. Vücudun proteine ihtiyacı vardır, ancak bu etin her gün ve kesinlikle her öğünde yenilmesi gerektiği anlamına gelmez. Hindi, tavuk ve dana eti gibi yağsız etler, sığır eti veya domuz eti gibi kırmızı etlere göre daha sağlıklıdır ve sindirimi daha kolaydır.

Tam tahıllar vücut tarafından hızlı ve kolay bir şekilde işlenebilir ve kan şekerinin düşürülmesine yardımcı olur. Sadece bu da değil, onları birçok farklı konuya sokmak mümkün. Tam tahıllı ekmek, kahverengi veya beyaz pirinç, belirli tahıllar, makarnalar ve cipslerin tümü tam tahıl içerir. Diyetin en büyük kısmı değilse de tam tahılların büyük bir bölümünü yapmak, sağlıksız yiyecekleri azaltmanın bir yoludur (tahıllar çok doyurucu olma eğilimindedir).

Karbonhidratların vücut için kötü olduğu ve şişmanlatıcı olduğu yaygın bir efsanedir. Bir kişinin karbonhidratı azaltarak kilo verebileceği doğru olsa da, bu mutlaka sağlıklı değildir. Karbonhidratlar beynin çalışması için gereklidir ve karbonhidratlar normalde en iyi enerji kaynağı olarak kabul edilir.

Sağlıklı bir beslenmeyi sürdürmek için, mikrodalgada "sağlıklı" veya "yağsız" denilen yemekleri tercih etmektense, kendiniz için yaptığınız yiyecekleri pişirmek ve tadını çıkarmak daha akıllıca olabilir. Karbonhidrat ve kalori bakımından düşük olsalar da, bu hızlı çözümler yine de koruyucular ve sağlıksız sıvı ve katı yağlar içerecektir. Ayrıca, daha yavaş yemek yemenin ve yemeğin tadını çıkarmanın, acele yemek yemekten daha sağlıklı olduğu da bulunmuştur, çünkü sizi tok hissettiren hormonların devreye girmesi biraz zaman alır. Hızlı, tek seferlik diyetlerin aslında sizin için iyi olmadığını hatırlamak önemlidir. vücut ancak yukarıda listelenen ipuçları da dahil olmak üzere genel olarak daha sağlıklı beslenme alışkanlıkları sizi mutlu ve sağlıklı tutabilir ve uzun bir yaşam sürebilir.