Saç Dökülmesini Önlemek İçin İpuçları - Hasta Sözlük
Saç Dökülmesini Önlemek İçin İpuçları

Saç Döngüsü:
Her saç uzar, dinlenir ve sonunda dökülür. Bu döngü hayat boyu devam eder. Bir kişinin kafa derisinde iki aşama vardır. Birinci aşamada saç derisinin yaklaşık yüzde doksanı uzar ve bu iki ila altı yıl sürüyor. Saç derisinin yaklaşık% 10'unun bir başka bölümü ise, iki ila üç ay süren dinlenme aşamasındadır. Yani tüm saçlarımız aynı anda uzamazlar.

Saçın yapısında neler bulunur?

Saç sadece vitamin ve proteinlerden oluşur. El ve ayak tırnaklarında bulunan aynı materyal (keratin) saçta da mevcuttur. Bu nedenle, daha sağlıklı bir saç için protein açısından zengin bir diyet yapmak zorunludur. Kuru Fasulye, soya peyniri, kabuklu yemişler ve yumurta zengin protein kaynaklarıdır.

Saç kaybı:

Birçok farklı nedenden dolayı saçınızı kaybedebilirsiniz ya da saç telleriniz oldukça incelir. Kalıtsal olan bu durum ayrıca saç dökülmesinin ve kelliğin bir başka nedenidir. Yanlış bakım nedeniyle de saçlar dökülür. Bu yüzden saç dökülmesini önlemenin tedaviden daha iyi olduğunu kendinize sürekli hatırlatın. Saçınızı genç yaştan itibaren koruyun, bu da saç dökülmesi ve kelliği önlemede size yardımcı olur.

Daha fazla protein içeren besleyici yiyecekler çok önemlidir. Beslenmenizde sağlıklı saçlar için gerekli olan yeterli miktarda kalsiyum alın. Bu durum saç dökülmesini önleyebilir. Saç dökülmesinin önlenmesi için bol su içmek şarttır. İyi ve derin uyku, vücudun düzgün çalışmasını sağlar ve otomatik olarak saç dökülmesi önlenir.

Duygu:

Çoğu kişi, saç dökülmesi arttıkça acı çeker ve acınası hale gelir ve bu da kelliğe yol açar. Yani kişi olduğundan daha yaşlı görünüyor. Bu nedenle, bu sorunun üstesinden gelmek için doğru tedavi gereklidir.

Medikal Ürünler:

Saç dökülmesi yaşarsanız derhal bir dermatoloğa danışın. Artık günlük ilaçlar mevcuttur ve bu saç büyümesini kullanmak orta derecede artırılabilir ve saç dökülmesi durdurulabilir. Bu ilaçları tüketirken, ilaçların yan etkilerinden kaçınmak için dermatoloğun tavsiyelerine uyunuz. İlacın önceden bilinmesi, yan etkilerin en aza indirilmesine yardımcı olur.

Doğal ürünler:

Saç dökülmesi için yavaş ve istikrarlı tedavi, doğal ürünler kullanmaktır. Doğal ürünün etkisi kişiden kişiye farklılık gösterir. Yeşil çay saçta saç dökülmesini önlemek için kullanılır, yani enzimleri - alfa - redüktazı engellediği düşünülmektedir. Enzimler - alfa - redüktaz testosteronu saç dostu olmayan DHT'ye dönüştürür. Pygeum, her zaman yeşil bir ağacın kabuğundan elde edilen yeşil çaya benzer şekilde çalışır.

Ticari Ürünler:

Bu ilaçları satın alırken, ürünün içeriğini zorunlu olarak kontrol edin. Doğal içeriklere dayalı ticari ürünleri tercih edin.

Saç Dökülmesini Önlemek İçin Ayurveda:

Ayurveda'da saçın daha sağlıklı olması için saç yağları hazırlanabilir. Ayurvedik saç yağındaki ana bileşen Amalaki'dir. Bu, saç dökülmesini önler ve bu yağları kullanarak saç derinize nazikçe masaj yapmak daha iyi sonuç verecektir.

Saç dökülmesini önlemeye yardımcı olan takviyeler hangileridir?

Herkes saç dökülmesi sorunuyla karşılaşır ve kelp, lizin, B vitamini kompleksi, Multivitaminler ve C vitamini gibi takviyeler alarak bu durumu önleyebilir.
Önlemler:
• Sık sık saçınızı taramayın
• Islak saçları taramaktan kaçınmanız gerekir
• Tarağın düzgün ve temiz olup olmadığını kontrol edin
• Saçın çıkış yönüne doğru taramalısınız, ters yönde taramak saçlarınıza zarar verebilir
• Saça hindistancevizi yağı veya susam yağı sürün, 30 dakika bekleyin ve iyi bir şampuanla yıkayın ve düzenli olarak bakım yapın.
• Banyodan sonra temiz bir havlu kullanın ve saçın doğal olarak kurumasını bekleyin ve herhangi bir kurutucu kullanmayın.
• Kimyasal içeren şampuanlar saça zararlıdır. Öğütülmüş küçük bezelye, kına, ebegümeci yapraklarından hazırlanan doğal şampuanları seçin ve böylece saç dökülmesi kontrol altına alınsın. Kimyasal şampuan saçınızın dengesini bozar ve doğal bitkisel şampuan kullanmak daha iyidir.
Her gün 50 ile 100 arasında saç dökülmesi oldukça normal kabul edilir çünkü bir saç döküldüğünde cilt yüzeyinin hemen altında bulunan aynı folikülden yeni bir saç değiştirilir. Bu nedenle, yukarıda belirtildiği gibi saçınıza özen gösterirken saç dökülmesinden rahatsız olmayın.