Reflü Nedir? Reflü Nedenleri ve Belirtileri - Hasta Sözlük
günümüzde en yaygın karşılaştığımız rahatsızlıklardan biri olan reflü birçok insanda kalıcı bir rahatsızlık olurken, toplum genelinde reflü sorunuyla kısa dönemli karşılaşan insanların sayısı da oldukça fazladır. peki, reflü nedir? reflü edenleri ve belirtileri nelerdir?
reflü nedir?kısaca reflü; mide asidinin ve içeriğinin çok az bir kısmının, mide ile yemek borusunun birleştiği noktada bulunan kapakçığın işlevini biraz kaybetmesiyle birlikte yemek borusuna tekrar çıkmasıdır.
yemek yerken yiyecek ve içeceklerin mideye girmesinin ardından bahsi geçen kapakçık hemen kapanarak, mide içeriğinin yemek borusuna çıkmasını engellemektedir. ancak çeşitli sebeplerle bu kapakçık sızdırmazlık özelliğini yitirmekte ve mide içeriğinin dışarıya yani yemek borusuna gitmesine neden olur. bu duruma tıp dilinde, reflü denilmektedir.
reflü nedenlerikısaca reflü nedenleri, şunlardır;-aşırı yemek-içmek-sağlıksız beslenmek-kola gibi asitli içeceklerin aşırı tüketilmesi-mide ve mide kapakçığı rahatsızlıkları
reflü belirtilerireflü rahatsızlığının en temel belirtileri ise, şunlardır;-mide asidinin veya mideye giren gıdaların, yeniden yemek borusuna çıkması-ağza acımsı bir sıvının gelmesi-göğüs kısmında bunlara bağlı olarak yanma hissedilmesien sık görülen belirtilerdir.
reflü genellikle ilaçlarla tedavi edilebilir olsa da, ilerlemiş durumlarda cerrahi müdahale gerekebilir. kişinin sağlıklı beslenme gibi yaşam koşullarına dikkat etmesi de, önemlidir.