pfeiffer hastalığı nedir - Hasta Sözlük
Hastalık, alyuvar sayısının yükselmesi nedeniyle kan kanseri ile karıştırılabilir. Ancak iyiliğe doğru gitmesi Paul Bunnell reaksiyonunun olumlu sonuç vermesi ile kanserden kolayca ayrılır. Hastalık birkaç hafta, en fazla iki ay kadar sürer, sonunda iyileşir. Yan etki olarak lenfosit 'menenjitine yol açsa da önemi yoktur; bu durum kendiliğinden geçer. Tedavi sırasında hasta yatakta dinlenmeli, yangılanmış yutak mikroplardan arındırılmalı ve antibiyotikli ilaçlar verilmelidir.
Oldukça yaygın ivegen, mikroplu bir hastalık. Yılın her mevsiminde ortaya çıkabilir. Fakat özellikle, ilkbahar ve sonbaharda daha çok 14-30 yaşları arasındakileri etkiler.
Henüz keşfedilmemiş süzülebilir özel bir virüs bu hastalığa yol açar; bu virüsün varlığı bir takım deneylerle saptanmıştır. Örneğin, hastalığa yakalanmış bir insandan alınan kan bir maymuna aşılanarak maymunda yapay olarak hastalık meydana getirmiş; yapay olarak hastalandırılan maymundan alınan kanın sağlam bir insana aşılanması, bu insanda hastalık meydana getirmiştir.
Virüsün vücuda burun mukozası veya yutak yoluyla girdiği, yüzeysel ve derin lenf bezlerine ve dalağa yerleştiği sanılmaktadır. Hastalığın belli başlı belirtileri şunlardır: İnip çıkan veya devamlı olarak fakat 39°C'yi geçmeyen ateş, özellikle koltuk altı ve boyun lenf bezlerinin büyümesi (elle vurularak muayene edildiği zaman bu bezlerin sertleşmiş olduğu ve hatif ağrı yaptığı görülür); dalağın büyümesi; bademciklerde veya yutak mukozasında hafif bir kızartı ve şişle beliren anjin; kanda monositlerin ve lenfositlerin çoğalması.