parazitlerden nasıl kurtulunur? - Hasta Sözlük
parazitlerden nasıl kurtulunur?

parazitler genellikle çocuklarda gözüken ve ara sıra beslenmeden dolayı yetişkinlerde de meydana gelen hastalıktır. çiğ yiyecekler olarak salam, sucuk, çiğ köfte beslenmesinden dolayı ilerleyen dönemlerde karın ağrısıyla başlayan süreç kişinin dışkısında gözükmeye başlamaktadır. i̇lk aşamalarda küçük boyutlarda olan parazitler tedavisi yapılmadığında daha da büyük hale gelmektedir.
parazitler kişinin tüketmiş olduğu yiyecekleri tüketerek vücuda zarar vermektedir. türüne göre olan bu parazitler yaşadığı bölgelerde değişiklik gösterebilmektedir. parazit türleri olarak kıl kurdu, amip, tenya ve giardia gibi türleri yer almaktadır. kişilerde sıklıkla gözüken parazit türleri olarak kıl kurdu, yuvarlak solucan ve tenya olarak yer almaktadır.
süreç boyunca kişinin tedavi yapılabilmesi için beslenmesine dikkat etmesiyle başlamalıdır. ayrıca temizliğe önem verilerek 1-2 hafta gibi tedavi süreci yer almaktadır. dönem içerisinde sıkça eller sabunla yıkanmalı ve yiyeceklerin pişirilme orantısına dikkat edilmesi gerekmektedir. parazitten kurtulmak için bazı besinlerden yararlanarak eski halinize dönebilirsiniz.
parazite i̇yi gelen besinler
1. kekik çayı yapın: marketten veya aktardan alacağınız kekik ile bir tatlı kaşığı kekik çayı yapın. sabah akşam olarak kekik çayını süzerek için. bu durumu bir hafta boyunca tekrarlayarak geçmesini sağlayın. kekik çayı bağırsak yolunu temizlemeye yardımcı olacaktır.
2. hindistan cevizi: hindistan cevizi içerisinde güçlü antioksidan ve zengin içerdiği besin bileşenleri kurtların bozulmasına yardımcı olur. miktarları azalarak zaman içerisinde yok olmasını sağlamaktadır. hindistan cevizi bağırsak kurdu, giardia parazite iyi gelmektedir.
3. pelin otu: bağırsak kurdu ve giardia parazitlerine karşı çok büyük etkisi bulunan ot türüdür. pelin otu içerisinde anti-parazitik özelliği yer almaktadır. güçlü etkiler sağlayarak kısa süre içerisinde problemi çözmektedir.
4. kabak çekirdeği: kabak çekirdeği içerisinde zengin bileşeni sayesinde anti-iltihap özellikleri bulundurur. bağırsakların temizlenmesine yardımcı olur. giardia paraziti sorunu yaşayan kişilere tavsiye edilmektedir.
5. sarımsak: bağırsakların temizlenmesi, sindirim sistemini düzenleyici yapısı olması parazitlere iyi gelen besindir. tüketim tercihi olarak haftada 2-3 defa tüketilmesi sonucunda parazit türlerine karşı iyi gelmektedir.
6. havuç: mineral, vitamin ve organik bileşen olarak içerisinde bulundurduğu zengin bakımıyla bağırsak kurtlarının yumurtalarını yok edilmesini sağlar. a vitamini, c vitamini ve beta karoten içeriğiyle bağırsak kurtlarına karşı en etkili besindir. i̇çerisinde bulundurduğu c vitamini bağışıklık sistemini güçlendirmekle beraber, a vitamini bağırsak kurtlarının yumurtalarını imha etmektedir.
7. uzun biber: sindirim sisteminde yer alan parazitleri yok eden uzun biber bağışık sistemini güçlendirmeyi sağlamaktadır. parazitleri doğal yollarla sindirim sisteminden atmak istiyorsanız en etkili yöntemler arasında yer almaktadır.
8. soğan: soğan’ın sarımsakla aynı özellikleri bulunan antioksidan içeriği bulunmaktadır. bağırsakların hızla temizlenmesine ve parazitleri de dışarı atmayı sağlamaktadır.
9. pancar suyu: günde bir defa içilen pancar suyu bağırsaklarda yer alan parazitlerin temizlenmesine ve sindirim sistemini düzenlemesine yardımcı olmaktadır. vücut sağlığı açısından büyük yararı bulunan pancar suyunun içerisinde anti-bakteriyel ve anti-parazit özellikleri yer almaktadır.
10. greyfurt suyu: daha çok giardia parazitleri için kullanım greyfurt suyu içerisinde antioksidan içeriğiyle vücuda büyük yarar sağlamaktadır. vitamini dengeleyen sistemi bağışıklık sistemine yardımcı olmasıyla birlikte bağırsak temizliğini de sağlamaktadır. bağırsak da yer alan parazitler için de kullanılmaktadır.
11. altınmühür otu: mide ve bağırsak sağlığı bakımından oldukça etki sağlamaktadır. anti-parazit özelliğiyle birlikte bağırsak da yer alan parazitlerin temizlenip sağlıklı çalışmasını sağlamaktadır.
12. yaban turpu: en etkili parazit savaşçılardan biri de yaban turpu olarak yer almaktadır. i̇çerisinde yer alan antioksidan içeriğinde enfeksiyonlardan kurtulmaya, sindirim sistemini düzenlemeye yararken kolon ve sindirim sisteminde içerisine yerleşmiş olan parazitlere karşı mücadele ederek temizlenmesini sağlamaktadır.