paget hastaligi - Hasta Sözlük
doktorunuz kemiklerinizde paget hastalığı olduğundan kuşkulanırsa, kemik yıkım ürünlerinin normalden fazla olup olmadığını belirlemek için kan ve idrar tahlilleri yaptırabilir. röntgen ve radyoaktif izotoplarla kemik taraması da gerekebilir. gerekli tedaviye karar vermek için nadiren kemik biyopsisi de yapılabilir.
bu hastalık birçok insanda belirti vermez. başka bir nedenle röntgen çekildiğinde ya da kan tahlili yapıldığında rastlantıyla ortaya çıkarılabilir. genellikle vücudun tek bir bölümü etki?enir (çoğu kez omurga, kafatası, kalça, uyluk ya d~ bacağın alt bölümü), ancak birden çok bölge de tutulabilir. hastalıktan etkilenen kemikler deforme olur ve daha kolay kırılırlar. hastalık genellikle yavaş ilerler.
nadir olarak sağırlık, konjestif kalp yetmezliği ya da habis kemik tümörleri gibi ciddi sorunlar ortaya çıkabilir.
tedavi
hastalık sorun yaratmadıkça tedavi gerekmez.
ilaç tedavisi
hastalığın erken dönemlerinde tek yapılması gereken, ağrı ve iltihabın tedavi edilmesidir. aspirin veya diğer hafif antienflamatuar ve ağrı kesici ilaçlar yeterlidir. bununla birlikte, hastalık ilerlerse, kalsitonin hormonu gibi daha güçlü ilaçların kullanılması gerekebilir. tedavi etkisiz olduğunda doktorunuz etidronat ya da mitramisin verebilir.
ameliyat
kemikte şekil bozukluğu oluştuğunda nadiren ameliyat gerekebilir.
paget hastalığı denen rahatsızlık (aynı zamanda ostejtis deformans tıbbi adıyla da bilinir) adını 19. yüzyılın ortalarında yaşamış olan bir ingiliz cerrahından almıştır ve osteoporozun aksi (tersi) durumudur. paget kemik hastalığı başlangıçta çok fazla kemik dokusu parçalandığı zaman meydana gelir. buna tepki olarak bir vücut yeni kemik yapma hızını artırır. fakat yeni kemikler düzensiz bir şekilde yerleşir ve normal kemikten daha yumuşak ve daha zayıf olabilir. fakat paget hastalığının sonucu bir bakıma osteoporozunkine benzer, çünkü kemikler zayıflar ve deforme olabilir, hatta kırılabilir.
belirtiler
- etkilenen kemiklerde ağrı ve sıcaklık hissi,
- başağrısı,
- bacak bükülmesi,
- işitme kaybı.
paget kemik hastalığı vakalarının çoğu 50 ile 70 yaş arasındaki hastalarda teşhis edilir.ancak bazı ender durumlarda genç yetişkinlerde de bulunmuştur. bazen aileyi özellik gösterir.
teşhis