Nemlendiriciniz Cildinizi Kuru mu Bırakıyor - Hasta Sözlük
Nemlendiriciniz Cildinizi Kuru mu Bırakıyor?

Nemlendiriciler, daha yumuşak ve pürüzsüz bir cilde sahip olmak söz konusu olduğunda cilt bakımında büyük rol oynar. Kimyasal maddelerin bir kombinasyonundan oluşan nemlendiriciler, cildin veya epidermisin dış katmanlarının nemi tutması ve çekmesi, dolayısıyla cilt üzerindeki esnek etkiyi sağlamak için tasarlanmıştır. Ayrıca önemli lipit bileşenlerinin yerini alır ve cilt üzerinde koruyucu bir tabaka oluştururlar.

Nemlendiriciler, epidermisin en üst tabakası olan stratum corneum'da bulunan cildimizin doğal nemlendirme sistemine benzer şekilde çalışır; bu sistem, amino asitler ve laktik asit, üre ve tuz gibi diğer doğal olarak oluşan kimyasalların bir karışımından oluşur. Lipitler (veya yağlar) da mevcuttur ve doğal cilt koruması sağlarlar. Bu sistem suyu çekerek ve tutarak cildi nemli ve esnek tutar.

Normalde stratum korneumun % 15 kadarı sudan oluşur ve bu seviyeler % 10'un altına düştüğünde cilt kurur ve pul pul olur.

Soğuk veya kuru bir iklim ve klimaya uzun süre maruz kalma gibi çevresel faktörler stratum corneum bariyerinin hasar görmesine neden olabilir. Çözücülere, deterjanlara maruz kalma, su ve sabunla uzun süreli temas ve diğer tahriş edici kimyasallar da cildin doğal nemlendirme faktörlerini ortadan kaldıracaktır. Nemlendiricilerin devreye girdiği yer burasıdır.

Nemlendiriciler nasıl çalışır:
Cildinizin ihtiyaç duyduğu suyu tutması için nemlendiriciler, nemlendirici denilen maddeler içerir. Bunlar suyu çekip ciltte muhafaza edebilen maddelerdir. Nemlendiriciler, doğal nemlendirme sisteminin kozmetik eşdeğerleri olarak düşünülebilir.

Oklüzif maddeler, suyun yüzeyinden buharlaşmasını yavaşlatarak cildin su içeriğini arttırdığı için nemlendiricilerin bir diğer ana bileşenidir. Nemlendiriciler ayrıca cildin daha pürüzsüz görünmesini sağlayan düzenli bir dökülme sürecini teşvik eder.

Ancak herhangi bir nemlendirici, losyon ve hatta güzellik barına ulaşmadan önce, farklı cilt tipleri için farklı nemlendirici türleri olduğunu unutmayın:

Hassas cilt
Cildiniz hassassa, ürünü basit tutun. Ürün etiketindeki içerik listesine bakın - ne kadar az bileşen olursa, tahriş ve alerji olasılığı o kadar az olur. Koku ve alkol gibi tahriş edici maddelerden kaçının ve herhangi bir kızarıklık veya tahriş olup olmadığını görmek için ürünleri kullanmadan 24 saat önce küçük bir deri parçası üzerinde test edin.

Yağlı cilt
Yağlı ciltler bile nemlendirmeye ihtiyaç duyabilir. Bununla birlikte, komedojenik olmayan veya yağsız bir nemlendirici seçtiğinizden emin olun. Bu, bileşenlerin yüzdeki gözeneklerin tıkanmasına ve komedon (siyah nokta) geliştirmesine neden olmayacağı anlamına gelir. Ayrıca, alanın kuru veya yağlı olma eğilimine bağlı olarak koyduğunuz miktarı da değiştirmelisiniz. Bu aynı zamanda karma ciltler için de geçerlidir: Nemlendiriciyi sadece kuru bölgelerde kullanın ve yüzünüzün yağlı bölgelerinden uzak tutun. Diğer bir seçenek, cildinizi nemlendirecek ancak daha fazla yağ eklemeyecek jel tipi bir nemlendiricidir.

Kuru cilt
Cilt kuru göründüğünde, bu genellikle cilt hücrelerinin çok hızlı döküldüğü anlamına gelir. Tek tek dökülmek yerine beyaz pullara benzeyen kümeler halinde dökülürler. Nemlendirici cildin su içeriğini artırabilir ve hücre yenilenmesini normalleştirebilir. Kuru cilt, yağ bazlı nemlendiriciler gibi cilt tarafından emilmesi daha uzun süren daha ağır nemlendiricilerden faydalanacaktır veya çok kuru, çatlamış ciltler için, petrolatum bazlı ürünler (vazelin gibi) daha etkili oldukları için tercih edilmektedir. Daha fazla nem eklemek için duş alırken normal sabun yerine bir nemlendirici çubuk da kullanmalısınız. Kuru cilt için nemlendiriciler, hem tıkayıcı maddeler hem de nemlendirici maddeler gibi nemlendirici maddeler açısından zengin olmalıdır.

Daha yaşlı cilt
Yaşlandıkça epidermis de yaşlanır. Cildinizin doğal nemlendirme özellikleri azalır, cildiniz daha hassas ve kırışıklara daha yatkın hale gelir, bu nedenle nemlendirmek daha da önemlidir. Daha yaşlı cilt, kuru cilde benzer, çünkü içeri girmesi daha uzun süren daha ağır ürünler alabilir. SPF'li nemlendiriciler, yaşlandıkça daha da önemlidir.
Zaten yeterince nemlendirilmiş cilde uygulayarak nemlendiricilerin aşırı kullanılmasının mümkün olabileceğine dikkat etmek önemlidir. Bu, cildin kendi doğal bariyerine zarar verebilir ve tıkanmış gözenekler ve sivilce çıkmaları gibi cilt tahrişlerine neden olabilir.