MS Hastalığı ile İlişkili Yorgunluk Nasıl Daha İyi Yönetilir - Hasta Sözlük
Multipl Sklerozla İlişkili Yorgunluk Nasıl Daha İyi Yönetilir

Multipl sklerozu olanlar, yorgunluğun hastalıkla ilgili en yaygın semptomlardan biri olduğunu göreceklerdir, ancak bireyleri etkileme derecesi aslında önemli ölçüde değişebilir. Bu, ortaya çıkan yorgunluk semptomlarının sıklığındaki insanlar arasında büyük ölçüde farklılıklar nedeniyle semptom yönetimini zorlaştırabilir, ancak multipl sklerozlu bir kişinin yorgunluğunun sorumluluğunu üstlenip hayatını yaşayabilmesinin hala birkaç yolu vardır. Bu yazıda, MS'li birinin yorgunlukla ilgili semptomlarını daha iyi yönetebilmesinin birkaç yoluna göz atacağız.

Daha iyi yorgunluk yönetimi sağlamanın basit yolları

Yorgunluk yönetimine girmeden önce, ilk olarak MS yorgunluğunun gerçekte ne anlama geldiğini belirlemek gerekir. Multipl sklerozlu insanlar için yorgunluk, günlük rutini düzenli olarak bozabilecek sürekli bir enerji eksikliğidir - sabah veya akşam basit bir yorgunluktan çok uzaktır. Yorgunluğa hazırlanmanın en iyi yollarından biri, gün geçtikçe daha da kötüleşebileceğini bilmektir; bu, bir yorgunluk nöbeti başlarsa önemli görevlerin mümkün olduğunca erken yapılması gerektiği anlamına gelir. Isı ve nemin çok hızlı bir şekilde yorgunluğa neden olabileceğini ve diğer semptomların alevlenmesine neden olabileceğini, bu nedenle mümkün olduğunda serin kalmak en önemli öncelik olmalıdır.

Düzenli olarak yorgun olduğunuzu fark ederseniz, ancak asıl nedeni anlamadıysanız, bir adım geri atmak ve yorgunluğun özellikle kötü olduğu günlerde rutininizi derinlemesine gözden geçirmek iyi bir fikir olabilir. Gün boyunca en çok ne zaman yorgun olduğunuzu veya yorgunluğun hangi belirli anlarda alevlendiğini bulmak, rutininizdeki hangi aktivitelerin size zarar verdiğini çok daha net bir şekilde anlamanızı sağlayabilir.

Yorgunluğu uzak tutabilecek basit şeyler

Yorgunluğa neden olan bazı kaçınılmaz şeyler olsa da, dayanıklılığınızı artırmak için bazı şeyleri kontrol altına alabilirsiniz. Vücudunuza doğru besinleri vermemek de yorgunluğunuzun altında yatan bir neden olabileceğinden, iyi beslenmenizi ve düzenli egzersiz yapmanızı sağlamak, yorgunluğu yönetmeniz için uzun bir yol kat edebilir. Bu aynı zamanda öğün atlamamanız gerektiği anlamına gelir - aç değilseniz, bunun yerine küçük, besleyici bir atıştırmalık yemeyi deneyin.

Fiziksel zindelik, yorgunlukla ilgili semptomların hafifletilmesine de yardımcı olabilir, çünkü daha düşük zindelik seviyeleri, enerji seviyelerini daha da düşürmeye hizmet edebilir. Bir fitness rejimine yeni başlıyorsanız, çok fazla çalışmamaya dikkat edin - bu aynı zamanda hızlı bir şekilde yorgunluğa da neden olabilir. Bunun yerine, yürümek gibi basit aktivitelerle başlayın ve onlardan yavaşça yukarı çıkın (elbette her zaman konfor seviyenizi göz önünde bulundurarak).

Yorgunluk nöbetlerine kendinizi hazırlayın.

Multipl sklerozlu kişilerde yorgunluk başlangıcı çok ani olabilir ve bu nedenle yukarıda sunduğumuz bilgileri akılda tutmak önemlidir. Yorgunluğunuzun nedenini öğrenmek, durumunuzu kötüleştiren ve size mümkün olan en fazla enerjiyi sağlayan durumlardan kaçınmak için rutininizi düzenlemenize yardımcı olabilir; bu, sizi kontrol altına almak yerine durumunuzu yönetmenize uzun bir yol kat eder.