modern çağın hastalığı sinir sıkışması nedir, belirtileri nelerdir? - Hasta Sözlük
modern çağın hastalığı sinir sıkışması nedir, neden olur, belirtileri nelerdir, günümüzün en sık görülen hastalıklarından biri olan sinir sıkışması, kemiklerin, kasların ve kıkırdağın bir sinire çok fazla baskı uygulaması sonucunda baskı yapılan kısımda sinir sıkışması meydana gelir. burada ki basınç sinirin zamanla işlevini bozarak ağrıya, uyuşukluğa ve güçsüzlüğe yol açar. kişinin neresinde sinir sıkışması oluşursa o kısımda zaman içerisinde uyuşukluk ve karıncalanma hissi ve hareket kısıtlılığına neden olacaktır. sinir sıkışması ayak bileklerinde, boyunda görülebileceği gibi kişinin el bileklerinde de parmaklarında görülebilir. el ve parmaklarda görülen sinir sıkışmasının bir diğer adı da karpal tünel sendromudur.

en fazla görülen sinir sıkışması sendromları neler olabilir?
günümüzde karpal tünel sendromu olarak bilinen sinir sıkışması hemen her bireyde görülebilen bir rahatsızlık halidir. erkeklere oranla kadınlarda daha sık görülmektedir.

en fazla karşılaşılan sinir sıkışması sendromları ise:
• karpal tünel sendromu: en sık görülen sinir sıkışması türüdür. genellikle hastanın el bileği çevresinde sinir sıkışması oluşur. burada oluşan sinir el bileğinden başlayarak baş parmağa kadar uzanıyor. dolayısıyla kişinin el bileğinde oluşan sıkışma hastanın baş parmağına kadar geliyor ve bu kısımlarda ağrı, uyuşma ve hareket kısıtlığı oluşturuyor.
• meralgia paresthetica: hastanın uyluk kısmında duyu sinirleri alt eksteremitede geçtiği kısımlarda baskı oluştuğunsa meralgia paresthetica adı verilen sıkışma oluşur. bu bölgedeki sıkışma tam olarak pantolon cebinin yer aldığı yan dış bölgede oluşur. bu bölümde hastada duyu kaybı ve beraberinde ağrı oluşur.

sinir sıkışmasının nedenleri
sinir sıkışmasının oluştuğu eli ya da parmağı aşırı kullanmak, tiroid hastalığı, duruş bozuklukları, şeker hastalığı, ruhsal hastalıklar ve gebelik bu hastalığın en fazla görüldüğü durumlardır. sık olarak el hareketlerini zorlamak ve uzun süre mouse kullanan kişilerde bilekler uzun süre sabit durduğunda sinire baskı yaparak sinir sıkışmasını tetiklemektedir. sürekli temizlik yapan sağı solu silen ev hanımları da temizlik bezini sürekli sıkarak bileklerine tüm gücü yükleyerek o kısımda zaman içerisinde sinir sıkışmasına neden olacak yapısal değişikliklere sebebiyet verebilirler. sinir sıkışmasının olduğu kısımda zamanla belli başlı şikayetler ortaya çıkmaktadır. en belirgin kişiye rahatsızlık veren belirtileri ise geceleri uyutmayan ağrılar, uyuşukluk hali, duyu kaybı, sinir sıkışmasının olduğu elin ya da parmağın ilerleyen zamanlarda işlevini kaybetmeye başlamasıdır.

sinir sıkışmasının belirtileri
sinir sıkışmasının belirtileri her hastada farklı şekilde ortaya çıkabilir. boyun kısmında oluşan sinir sıkışmasında genellikle kişinin omzunda ağrı oluşur. ayrıca şu belirtilerde ağrıya eşlik eder.
• boyun, omuz ve kolda oluşan yanma ve ağrılar
• el bileğinde ve ayaklarda oluşan uyuşma
• kol ve omuz kısımlarında oluşan güçsüzlük
• el, omuz ve kollarda görülen his kayıpları
• geceleri kötüleşen el, kol ağrıları
• nesnelerin kavranmasında zorluk yaşanması
bu şekilde görülen belirtiler her sinir sıkışması türünde benzerlik göstermektedir. kavrayamama hissi karpal tünel sendromu belirtisidir.

sinir sıkışmasında tanı ve tedavi süreci nasıl olmalıdır?
bu makalemizin içerisinde saydığımız bu belirtileri sizlerde yaşıyorsanız eğer mutlaka ortopedi uzmanıyla iletişime geçerek gerekli tetkikleri yaptırmalısınız. genellikle bu hastalığın ilk evrelerindeyseniz ilaç ve ortopedik destek almanız önerilir. i̇laç kullanımın yanında eğer ki sinir sıkışmanız el bileklerinizdeyse mutlaka gün içerisinde ev işi yaparken yada elinizi kullanmanız gereken hallerde atel bileklik takmanız tavsiye edilmektedir. ateller düzenli kullanıldığında sinir sıkışmasından kaynaklı ağrılarınızı, el ve parmak uyuşmalarınızı giderecektir. atel düzenli kullanıldığında aynı şikayetleriniz devam ediyorsa o zaman sinir sıkışmasının olduğu kısm