menisküs nakli nedir, nasıl teşhis edilir? - Hasta Sözlük
menisküs nakli nedir, nasıl teşhis edilir, menisküs, diz eklemleri 3 adet kemikten oluşmaktadır. uyluk, bacak kemiği ve öndeki diz kapağı kemiğidir. dizde bulunan eklem bağları kıkırdak yapıdaki menisküslerle güçlendirilmektedir. dizlerimizde iç ve dış olmak üzere iki adet menisküs bulunmaktadır. diz yastıkları ve eklem arasında amortisör görevi gören menisküsler dizlere doğrudan basınç uygulandığı taktirde hasar görmesini engellemekle görevlidir. menisküs yırtıklarında farklı tedavi yön temleri bulunmaktadır. diz içine yapılan hyaluronik asit tedavisi, fizik tedavi yöntemi, ilaçlı tedaviler bandaj, dinlenme gibi tedavi süreçlerinden yeterli sonuç alınamadığı taktirde başvurulan cerrahi yönteme menisküs nakli denmektedir. eğer dizlerinde operasyon gerektiren menisküs yırtığı teşhisi konan hastaların ihmal etmeden bu operasyonu geçirmeleri gerekmektedir. bu yırtıkların teşhisinde doktor muayenesi gerekmektedir. kişinin eğer menisküs yırtığı ciddi boyutlarda ise günlük faaliyetlerinin kısıtlayıcı boyutlarda ise kişi mutlaka menisküs nakli operasyonunu geçirmesi yerinde olacaktır. genç hastalarda daha çok dizde burkulma şeklinde ve dönme şeklinde kendini gösteren menisküs, ileriki yaşlarda ki kişilerde çömelme, eğilme gibi basit hareketlerde bile kişinin dizlerinde kilitlenme hissi meydana getirir. bu sıkıntıları yaşayan kişilerin ortopedi uzmanıyla görüşerek gerekli birtakım testleri yaptırması gereklidir.

menisküs nakli kimlere uygulanmaktadır?
menisküs transplantasyon operasyonu dizinde menisküs teşhisi konan hastalara yapılmaktadır. genç hastaların diz kapaklarında futbol, basketbol gibi sporları yapan kişilerde zaman içerisinde diz kapaklarında aşınmalar oluşmaktadır. bu gibi kişilerde sıklıkla menisküs yırtıkları oluşmaktadır. genellikle 10 yaş ve 40 yaş arası kişilerde daha çok genç yaşlarda görülen bu menisküs yırtılmaları kimi kişilerde daha erken farkedilirken, kimisinde ise artık yürümeyi bile zor hale getirmesinden dolayı geç bir aşamada kendisini gösterebilmektedir. menisküs nakli kimlere uygulanmalı dersek eğer, diz kapaklarında artık bandaj, buz tedavisi, fizik tedavi, ve diz kapağı içine enjekte edilen iğneler bile ağrıya ve hareket kısıtlılığına çare olmuyor ise bu durumda bu hastaların menisküs yırtıkları ciddi boyutta olup cerrahi operasyon gerektirebilir.

menisküs nakli ameliyat öncesi bilinmesi gerekenler
- hastanın yaşı
- hastanın mesleği ve sosyal hayattan beklentileri
- menisküs yırtığının derecesi
- hastanın fiziksel aktivite durumu
- menisküs yırtığının tipi
- menisküs yırtığının oluştuğu alan
bu gibi etkenler menisküs nakli ameliyatı hiç geçirmemiş kişilerde dikkate alınması gereken ögelerdir.

menisküs nakli nasıl yapılır?
hastanın menisküs yırtığı ve dizindeki tahribat incelenerek ve hastanın menisküs şikayetleri dinlenerek genel bir kanıya varılır. eğer hasta bugüne kadar ilaçlarla yapılan tedavi süreçlerine rağmen hala birtakım şikayetleri devam ediyor ise örneğin hastada yürüme kabiliyetini engelleyici durumlar yaşanıyorsa veya dizdeki şiddetli ağrılar günlük hayatını idame ettirmede sıkıntı veriyorsa kişiye bu durumda menisküs nakli ameliyatı olması tavsiye edilir. menisküs transplantasyon uygulaması nasıl yapılır sorusunun cevabını aşağıda maddeler halinde bulabilirsiniz:

- menisküsün bütünü zarar görmüş ise menisküs dokusunun çıkarılması kısa vadede hastaya olumlu sonuçlar vermektedir.
- bazı durumlarda menisküs yırtıkları birbirine bağlanıp dikilerek onarılabilir.
- menisküs nakli yani menisküs nakli hastaya uygulanabilir.

menisküs nakli uygulaması açık cerrahi girişimler yerine hastanın daha kısa sürede iyileşmesine olanak veren kapalı cerrahi yöntemler de uygulanır. hastada küçük bir kesi açılarak kamera ve kuşun kalem boyutunda olan mafsal içeriye yerleştirilir. bir veya daha fazla kesi yapılarak cerrah yırtık olan kıkırdağı onarmak için diz içerisine başka yöntemler uygulamak isteyebilir. cilde uygulanan kesikler çok küçük olduğundan kişiye ağrı ve acı hissettirmez. bu ameliyat hastaya genel anestezi verilerek uygulansa da kimi hastalar lokal ya da epidural yöntemleri tercih edebilirler.