liken planus nedir - Hasta Sözlük
herhangi bir şikayete yol açmayan durumlarda tedavi gerekmez. plaklara sürülmek üzere kortizonlu pomatlar kullanılır. kaşıntıyı gidermek için yatıştırıcılar ve antihistaminikler, düşük etkili kortizon ve vitaminler verilebilir. ağızda meydana gelen plaklar için yemeklerden önce lidokainli sıvı ile gargara faydalıdır. hastalık genelde sınırlı kalır (tüm vücudu kaplamaz) ancak yıllar sonra tekrarlayabilir.
hastalığın nedeni belli değildir, psikolojik etkenler üzerinde durulmaktadır. quinacrine adlı madde uzun süre alındığında bacaklarda liken planus gelişebilir.
liken planus, özellikle 20-50 yaşları arasında ve daha çok erkeklerde görülen bir cilt hastalığıdır. çocuklarda nadiren görülür. hastalıkta meydana gelen kabarıklıklar; 2-4 mm çapında, çok köşeli, üzeri düz ve basık, kırmızı veya livid renkli ve serttir. bazı kabarıklıklar genişler ve ortaları çöker. eski kabarıklıkların üzerleri genelde kuru, beyaz, zemine yapışık, ince bir kabuk ile kaplıdır. kabarıklıklar bir araya gelerek genelde 1-2 cm çapında, yuvarlak veya oval plaklar yaparlar. zaman içerisinde bu plakların ortası koyu lacivert bir renk kazanır.
liken planus, genelde bilek ve kolların iç yüzünde, genital bölge ve bacaklarda (liken corne) meydana gelir. daha nadiren de gövdede ve başta meydana gelir. hastaların sinde ağız tutulumu vardır. ağız içerisinde meydana geldiğinde genelde son azı dişi hizasında, yanakların iç yüzünde beyaz porselen görünümündedir.
genellikle çok kaşıntılı olan hastalığın gelişimi yavaştır, bazen aylarca ve senelerce hastalık devam edebilir. ancak aniden başlayan olgular da bildirilmiştir. tedaviden sonra tekrarlayabilir.