kulak labirent iltihabi - Hasta Sözlük
eğer bulantı, baş dönmesi hissediyorsanız, gözleniniz bin yana kayıyor ve sonra yerine dönüyorsa ve bin kulağınızda tamamen işitme kaybı varsa, bu labirent iltihabı olabilir. doktorunuz kulağınızı muayene edecek ve yakında orta kulak iltihabı geçirip geçinmediğiniz dahil olmak üzere, bazı sualler soracaktın. labirent iltihabı belirtileri korkutucu olabilir, ancak doğru tedavi uygulandığında bu durum tehlikeli değildir.
eğer bakteriden kaynaklanan labirent iltihabınız varsa, doktorunuz antibiyotik verecektir. hem bakteriden hem virüsten oluşan labirent iltihabında bir bulantı kesici ilaç ve bin sinirleri yatıştırıcı ilaç verilebilir. bu baş dönmesini olumlu etkiler. üç beş gün yatak istirahati gerekir.
baş dönmesinin şiddeti üç beş günle bin hafta içinde geçer. dengesizlik hissi üç beş hafta hatta aylarca sürebilin. özellikle ani hareketler yaptığınızda bu his duyulun. labirent iltihabı nadiren tekrarlar.
labirent iltihabı, iç kulağın dengeyi ve işitmeyi kontrol eden sıvı dolu bölümü olan labirentin iltihaplanmasıdır. enfeksiyon bakteriden (akut kulak iltihabı veya cerahatlı menenjit in yayılması sonunda) veya virütik menenjit sonrası meydana gelebilir. bakteriden kaynaklanan enfeksiyonun neden olduğu işitme kaybı giderilemez.
belirtiler
- aşırı baş dönmesi (denge kaybı olun yada siz veya oda dönüyor hissi gelin).
- bulantı, kusma
- gözlerin kontrol dışı hareketleri.