yazar adı gereklidir!

göster şifre gereklidir!

şifreni mi unuttun?

yazar adı gereklidir!

e-mail gereklidir!

göster parola gereklidir!

18 + 14 =

şifrenizi mi unuttunuz? Endişelenmeyin! Aşağıdaki bölgeden şifrenizi sıfırlayabilirsiniz!

e-posta gereklidir!

girişe dön

kapat
hastasozluk hastasozlukcom
 • kulak kiri nasıl geçer

  dış kulak kıl folikülleri (keseleri) ve cerumen denilen salgıyı üreten bezlerle doludur. bu tüyler ve salgı, dışardan gelen tozu ve yabancı maddeleri tutan, kulağa girmelerini önlen. böylece kulağın hassas mekanizmasını konur. normalde biriken az miktar salgı (kir) kulağın girişine doğru ilerler ve düşer ya da yıkanma sırasında alınır.
  belirtiler
  - kısmi işitme kaybı
  - bir veya her iki kulakta zil sesi
  - kulak ağrısı
  - kulak veya kulaklar tıkanmış hissi duymak.
  kanalda yeni salgı yapılır ancak bazı kimselerde aşırı miktarda salgılama olun. bu salgı fazlası sertleşir ve kulak kanalını tıkar. işitme kaybının en yaygın sebeplerinden bini ve her yaşta görüleni salgı tıkamasıdır.
  teşhis
  eğer haftalar veya aylar boyu artan işitme kaybınız varsa kulakta doluluk hissi, kulak ağrısı ve kulakta zil sesi duyuyorsanız doktora gidin. ilk yapacağı iş kulakta salgı tıkaması (kir) aramaktır.
  tedavi
  "dirsekten küçük hiçbir şeyi kulağa sokma" diye bir söz vardır. kulak kanalı çok hassastır, pamuklu kulak temizleyicisi, tokaları, bükülmüş kağıt parçaları gibi maddelerle karıştırılırsa kolayca zarar görebilin. ayrıca, bunlar ekseriyetle problemi çözmez kini çıkarmaz ancak kanalı zedeler. birikmiş salgıyı (kini) çıkarmanın daha iyi yolları vardır.
  normal bir kulakta birkaç damla bebek yağı, (baby oil) mineral yağı veya gliserin bir damlalıkla kulağın içine damlatılınca, kuru salgı yumuşar. üç beş gün boyu günde iki defa birkaç damla kullanılır.
  kurumuş salgı (kir) yumuşayınca aşağıda anlatılan metotla onu çıkarabilirsiniz. bir tası vücut ısısında suyla doldurun (eğer su soğuk veya sıcak olursa, şiddetli fakat kısa bir baş dönmesi yapabilir). başınız dikken kulağınızın üst kısmını yakalayıp yukarı doğru çekin diğer elinizle suyu ampul biçiminde lastik haznesi olan şırıngayla kanala fışkırtın. sonra başınızı eğip suyun lavaboya veya bir tasa boşalmasını sağlayın.
  genellikle tıpa şeklinde olan kuru salgının (kinin) düşmesi için kulağa üç beş defa su fışkırtmanız gerekebilir.
  dış kulağı bir havluyla kurulayın. dış kanalda kalmış olabilecek suyu bir saç kurutma makinesiyle kurutabilirsiniz. doktorunuz da buna benzer bir yol kullanarak kuru salgıyı çıkaracaktır veya küret (kaşık şeklinde kazıma aleti) denen bir aletle kazıyabilin. bazen de emici bir cihazla onu çeker.