kronik stres nedir? nasıl mücadele edilir? - Hasta Sözlük
kronik stres nedir, nasıl mücadele edilir? bireyin günlük hayatında sürekli olarak yaşadığı olaylar doğrultusunda belli zamanlarda aklına korku, panik ve çaresizlik hissine kapılma durumuna denir. psikolojik rahatsızlık olarak yer alan bu durum her yaşta insanı etkileyen ve sürekli tetikleyen durumdur.
kronik stres sorunu olan bireylerde daha çok stres yaşayarak bünyesine zarar vermektedir. stresli bir iş veya aile hayatı yaşanıyorsa ruhsal ve fiziksel rahatsızlıklar kendini göstermeye başlar.

kronik stres belirtileri nelerdir?
kronik stres mücadelesi veren bireylerde farklı sorunlar meydana gelebilir. kronik stres farklı hastalıklara yol açarak kişinin sağlığını daha çok geriye düşürmektedir. kronik stres belirtileri kişiden kişiye değişebilir.

belirtiler sırası olarak;
çarpıntı, nefes darlığı, baş ağrısı, uyku problemi, eklem ağrısı, vücut titremesi, sürekli motivasyon eksikliği, kaygı düşünceleri, gerginlik durumu, isteksizlik, huzursuz yaşam, iştahsız olmak gibi durumlar yaşayabilirler. yaşanan bu sorunlar kişinin hayatında ilgi alanlarının dışına çıkmasına neden olmaktadır. ayrıca stresten uzaklaşmak isteyen bireyler sigara gibi zararlı maddelere yönelebilmektedir.

stresin beyne zararları nelerdir?
kronik stres yaşanmasında en çok etkilenen bölge beyindir. beynin sürekli kaygılara, problemlere odaklanması sorunları yaşatmaktadır. kişiler gün içerisinde yeni bir şeyler öğrenmeye çalıştığında algılamayabilir, geç anlayabilir veya bir konuyu hatırlamak istediğinde stres yüzünden hatırlayamaz. ayrıca beyin stres durumuna girdiğinde vücut adrenalin salgılaması sağlayarak sürekli olarak konsantrasyon artırmaya çalışır. bu durum içerisinde kişinin enerjisi çekilmektedir.
beyin stres durumunda stres hormonu salgılamaya sürekli olarak devam eder. steroid hormonu stres durumunda azalmadığı için kişiler tepkilerini ve hareketlerini kontrol edemeyebilir. bilincini kaybeden birey farklı işlerle uğraşmak ister. stresin sürekli yaşanması beyin hücrelerinde ölümüne yol açmaktadır gittikçe zayıflık meydana gelir.

kronik stresten nasıl kurtulunur?
kronik stres tedavi yöntemi olarak yaşam tarzını değiştirmeniz gerekmektedir. bunun için yapabileceğiniz yöntemlerin sırası: tüketilen besinleri değiştirmek, yaşam tarzını değiştirmek, egzersiz, yoga veya meditasyon yapmak, psikolojik destek almak gibi aktivitelerden yararlanabilirsiniz.

tüketilen besinleri değiştirmek: bireyler stres durumunda sigara, alkol veya kafein içeren maddeler içebilir. anlık rahatlama sağlasa da bu süreçte stres daha etkin kalmaktadır. beslenme alışkanlığı değiştirilmesi stresin etkenini de azaltmaktadır. i̇lk dönemlerde zor olsa da uzun süreçte oldukça etkili yöntemdir. sizler için daha önce hazırladığımız sağlıklı beslenme ipuçlarına göz atabilirsiniz.

yaşam tarzını değiştirmek: yaşam tarzını değiştiren aktivite olarak sabah erken kalkmak ve yürüyüşe çıkmak olacaktır. uyanma ve uyuma saatlerinizi gününüze daha fazla vakit ayırabileceğiniz kadar daha erkene almalısınız. i̇lk zamanlarda kalkmak zor olsa da değişiklik yapmak vücutta farklı sinyallerin çıkmasını sağlayacaktır. sosyalleşme bakımından geri kalıyorsanız bunu artırmak için girişimde bulunmanız dahi sizi iyi hissettirecektir. stres durumunda farklı eylemler sağlayarak unutmaya çalışın. zararlı alışkanlar yerine günde 10 dakika kitap okuma, değer verdiklerinizle zaman geçirme, günlük tutma, ek gelir oluşturma için eğitimler alma gibi size değer katacak alışkanlıklar kazanın.

spor yapmak:spor yapmak vücudu en çok harekete geçiren aktivitedir. kendinize göre ayarlama yaparak meditasyon, yoga veya egzersiz yapabilirsiniz. streste olan kişilere en çok önerilen yöntem spor yapmaktır. kan akışının hızlanması sizi daha fazla enerjik hissettirecektir. yeni başlıyorsanız ilk aşamalarda zorlandığınız için pes etmeyin. hareketlerin yarısını dahi yapsanız başlangıç sizlere iyi geldiğini hissedeceksiniz.

psikolojik destek almak: kronik stres yüksek noktaya geldiğinde uzman kişilerden mutlaka yardım alın. uzman kişilerle konuşmanız terapi yapmanız sizlere iyi gelecektir. uzman psikologların verdikleri önergeleri sağlayarak hayatınızda değişime odaklanabilirsiniz. kronik stres tekrarlayan bir durumdur. farklılık sağlamadığınız sürede kalıcı hastalığa dönüşüp beklenmeyen diğer hastalıklara yol açabilir. stres sizi tüketmeden kendinizin farkına varıp hareket geçin!