Kötü Dişleri Önlemek İçin İpuçları - Hasta Sözlük
Kötü Dişleri Önlemek İçin İpuçları

Kötü Dişler

Genel olarak sağlıklı olmak için iyi bir ağız sağlığı çok gereklidir. Çoğu insanın karşılaştığı yaygın diş komplikasyonu çürük dişler veya kötü dişlerdir. Bu çürük dişler veya kötü dişler dişin zarar görmesi sonucu ortaya çıkar. Diş çürükleri genellikle diğer dişlerde de diş çürümesine neden olur. Ağız sağlığının iyileştirilmesi için kötü dişlerin tedavisi önemlidir.

Kötü dişlerin sonuçları nelerdir?
Kötü dişler veya diş çürükleri, dişlerde delik veya boşluk oluşmasına neden olabilen zararlı bir diş hastalığıdır. Bu diş çürükleri tedavi edilmezse dişin sinir uçlarına kadar ulaşabilir. Bu dişte şiddetli ağrıya neden olur. Ayrıca çürük dişler yetişkinlerde sağlıksız bir yaşam tarzına yol açabilir.

Kötü dişlerin nedenleri nelerdir?
Kötü dişler üç faktörün etkileşiminden kaynaklanır. Bu üç faktör, plakta, şekerde ve son olarak oldukça hassas veya duyarlı bir diş yüzeyinde bulunan spesifik bakteri türünü içerir. Plakta bulunan bakteriler, şeker alımının bir yan ürünü olarak asit salgılar. Şeker enerji olarak plakla alındığında şeker tüketimini durdurmak çok zorlaşır. Ayrıca plakta bulunan bakteriler kişinin dişlerine yapışan asidi ürettiğinde kötü dişler ortaya çıkar. Üretilen asit, dişin mine olarak bilinen en dış tabakasını yemeye başlar. Bu kötü veya çürük dişlerin oluşmasına neden olur.

Kötü dişler nasıl önlenir?
Diş endüstrisinin kötü dişler için bir takım tedavi prosedürleri ve çözümleri olmasına rağmen, en iyi önleyici tedbirleri takip ederek önlenebilir. İyi bir diş hijyeni sağlamak, diş hastalıklarıyla savaşmanın mümkün olan en iyi yoludur. Düzenli olarak günde iki kez diş fırçalamak ve günlük diş ipi kullanmak gerekir. Bu bir kişiye iyi bir ağız bakımı sağlar. Dişlerin kontrolü ve temizliği için periyodik olarak bir diş hekimine danışmak, daha iyi bir ağız sağlığı arayan bir kişiye iyi bir profesyonel ağız bakımı sağlar.

Ayrıca, günlük dolgu macunu kullanımı, kötü diş oluşumunu önlemek için iyi bir yoldur. Sızdırmazlık malzemeleri, azı dişinin çiğneme yüzeylerine sağlanan plastik gibi ince bir kaplamadan başka bir şey değildir. Sızdırmazlık malzemeleri genellikle bir çocuğun azı dişlerinin çıkmasından sonra dişlerine uygulanır. Dolgu macunlarının avantajı, kullanıcıların ağzının derinliklerinde bulunan oluklarda plak birikmesini önlemesidir. Kötü dişleri önlemenin bir başka yolu da florür kullanmaktır. Kişilerin kötü veya çürük dişlere sahip olmasını engeller. Bu nedenle diş hekimleri genellikle hastalara içinde yüksek oranda flor içeren diş macunu kullanmalarını tavsiye eder. Bu florür, kötü dişlere karşı savaşır.

Kötü dişlere daha duyarlı kişiler kimlerdir?

Genellikle yetişkinlerde sağlıksız bir yaşam tarzı, sonraki yıllarda kötü ağız sağlığına neden olur. Son zamanlarda yapılan araştırmalar, sigara içme alışkanlığı olan yetişkinlerin kötü dişlere daha yatkın olduğunu göstermektedir. Ayrıca araştırma, sosyal koşullardan yoksun insanların diş kaybına ve nihayetinde kötü dişlere daha yatkın olduğunu gösteriyor. Dişlerini sık fırçalamayanlar ve düzenli diş hekimi muayenehanesi olmayanların da dişlerinin kötü olması daha olasıdır.

İyi Bir Ağız Sağlığını Korumak İçin İpuçları
• Daha fazla florür içeren diş macunu kullan.
• Şekerli yiyecekler yemeyin. Özellikle öğün aralarında kaçının.
• Varsa sigara içme alışkanlığınızı bırakın.
• Dişlerinizin bakımı için profesyonel bir tavsiye almak için bir diş hekimi arayın.
• Yemeklerinizi yedikten sonra şekersiz bir sakız çiğneyin. Şekersiz sakız, dişlerinizi tazeleyen xylitol adı verilen tatlandırıcıya sahiptir. Bu, dişlerinizin çürümesini önleyebilir.