koronavirüs covid-19 salgını - Hasta Sözlük
2019'un sonlarında Wuhan, Çin'de ortaya çıkan bir tür koronavirüsün neden olduğu hastalık

Covid-19 vakaları ilk olarak Aralık 2019'da Çin'in Wuhan şehrinde gizemli bir hastalığın bildirildiği ortaya çıktı. Hastalığın nedeni yakında yeni bir tür koronavirüs olarak doğrulandı ve enfeksiyon dünyadaki birçok ülkeye yayıldı.
11 Şubat'ta Dünya Sağlık Örgütü, resmi adın coronavirus hastalığının 2019'un kısaltılmış bir versiyonu olan covid-19 olacağını duyurdu. WHO, bu hastalığa neden olan spesifik virüsü covid-19 virüsü olarak ifade ediyor.
Bu virüsün resmi adı değil - Uluslararası Virüslerin Taksonomisi Komitesi buna “ciddi akut solunum sendromu koronavirüs 2” veya SARS-CoV-2 diyor, çünkü 2003'te SARS salgınına neden olan virüsle ilgili Bununla birlikte, SARS ile karışıklığı önlemek için WHO, halkla iletişim kurarken ona covid-19 virüsü diyor.
Salgının başlarında virüs, WHO tarafından 2019-nCoV olarak adlandırıldı ve bu isim hala sıklıkla kullanılıyor. Virüs ayrıca yeni koronavirüs, 2019 koronavirüs veya sadece koronavirüs olarak da adlandırılır.

DSÖ'nün teyit edilmiş bir covid-19 vakası tanımı, klinik işaret ve semptomlara bakılmaksızın, laboratuvar testleriyle virüsle enfekte olduğunu gösteren kişidir. Bununla birlikte, Çin'den bildirilen bazı vaka sayıları, covid-19 semptomları olan, ancak laboratuvar onayı olmayan kişileri içermiştir.
En sık bildirilen semptomlar ateş, kuru öksürük ve yorgunluğu içerir ve hafif vakalarda insanlar sadece burun akıntısı veya boğaz ağrısı çekebilir. En ağır vakalarda, virüsü olan insanlar nefes almakta zorluk çekebilir ve sonuçta organ yetmezliği yaşayabilir. Bazı vakalar ölümcüldür.
11 Mart'ta DSÖ, salgının bir pandemi olarak kabul edilmesi gerektiğini açıkladı - evrensel olarak kabul edilmiş bir tanımı olmayan bir terim, ancak birden fazla ülkenin salgına neden olan hastalıklar veya ölüme neden olan insanlar arasında sürekli iletim gördüğü anlamına geliyor.
Ölüm riskinin hesaplanması zordur, çünkü semptomları olan ancak hayatta kalanların doğru sayılarına dayanır - ve ABD de dahil olmak üzere bazı ülkeler test kapasitesini arttırmak için yavaştır. Wuhan'da covid-19 ile sözleşme yapan kişilerle ilgili küçük bir çalışma, ölüm riskinin yaşla birlikte arttığını ve diyabet, hastalık, kan pıhtılaşma problemleri olan veya sepsis belirtileri gösteren kişiler için daha yüksek olduğunu göstermektedir.
Öte yandan, çocukların muhtemelen daha az gelişmiş bağışıklık tepkileri nedeniyle ciddi şekilde hastalanma ve yeni koronavirüsten ölme olasılığı daha düşük gibi görünmektedir. Hamile insanlar da ciddi covid-19 yaşama riski daha yüksek gibi görünmüyor ve fetüslere geçmiyor gibi görünüyor, ancak hastalık hakkında hala bilmediğimiz çok şey var.