koronavirüs (covid-19) 14 gün kuralı - Hasta Sözlük
COVID-19'un yayıldığı alanlarda (14 gün) ziyaret etmiş veya yakın zamanda ziyaret etmiş kişiler için koruma önlemleri.

İyileşmeye başlarsanız, baş ağrısı ve hafif burun akıntısı gibi hafif semptomlarla bile iyileşene kadar evde kalın. Neden? Başkalarıyla temastan kaçınmak ve tıbbi tesisleri ziyaret etmek, bu tesislerin daha etkili çalışmasına ve sizi ve diğerlerini olası COVID-19 ve diğer virüslerden korumaya yardımcı olacaktır.
Ateş, öksürük ve nefes almada zorluk çekiyorsanız, derhal tıbbi yardım alın, çünkü bu solunum yolu enfeksiyonu veya diğer ciddi durumlardan kaynaklanabilir. Önceden arayın ve sağlayıcınıza en son seyahat veya seyahat edenlerle irtibat kurmasını söyleyin. Neden? Önceden aramak, sağlık uzmanınızın sizi hızlı bir şekilde doğru sağlık kuruluşuna yönlendirmesini sağlayacaktır. Bu ayrıca COVID-19 ve diğer virüslerin olası yayılmasını önlemeye yardımcı olacaktır.

Aşağıda belirtilen yönergeleri izleyin:

ellerinizi sık sık yıkayın

ellerinizi düzenli olarak ve alkol bazlı bir el ovarak temizleyin veya sabun ve su ile yıkayın.

neden? ellerinizi sabun ve su ile yıkamak veya alkol bazlı el ovmak kullanarak ellerinizde olabilecek virüsleri öldürür.

sosyal mesafeyi koruyun

kendinizle öksüren veya hapşıran herkes arasında en az 1 metre (3 feet) mesafe bırakın.

neden? birisi öksürdüğünde veya hapşırdığında, burun veya ağzından virüs içerebilecek küçük sıvı damlacıkları püskürtür. çok yakınsanız, öksüren kişinin hastalığı varsa, covıd-19 virüsü de dahil olmak üzere damlacıklarda nefes alabilirsiniz.

göz, burun ve ağza dokunmaktan kaçının

neden? eller birçok yüzeye dokunur ve virüsleri alabilir. kirlendiğinde eller virüsü gözlerinize, burnunuza veya ağzınıza aktarabilir. oradan, virüs vücudunuza girebilir ve sizi hasta edebilir.

solunum hijyenini uygulayın

sizin ve çevrenizdeki insanların iyi bir solunum hijyeni uyguladığından emin olun. bu, öksürdüğünüzde veya hapşırdığınızda ağzınızı ve burnunuzu bükülmüş dirsek veya doku ile kaplamak anlamına gelir. ardından kullanılmış dokuyu hemen atın.

neden? damlacıklar virüs yayıldı. iyi bir solunum hijyeni uygulayarak çevrenizdeki kişileri soğuk algınlığı, grip ve covıd-19 gibi virüslerden korursunuz.

ateş, öksürük ve nefes almada zorluk çekiyorsanız, erken tıbbi yardım alın

kendinizi iyi hissetmiyorsanız evde kalın. ateşiniz, öksürük ve nefes almada zorluk çekiyorsanız, tıbbi yardım alın ve önceden arayın. yerel sağlık kurumunuzun talimatlarını izleyin.

neden? ulusal ve yerel yetkililer bölgenizdeki durum hakkında en güncel bilgilere sahip olacaktır. önceden aramak, sağlık uzmanınızın sizi hızlı bir şekilde doğru sağlık kuruluşuna yönlendirmesini sağlayacaktır. bu ayrıca sizi koruyacak ve virüslerin ve diğer enfeksiyonların yayılmasını önlemeye yardımcı olacaktır.

haberdar olun ve sağlık uzmanınız tarafından verilen tavsiyelere uyun

covıd-19 hakkındaki son gelişmelerden haberdar olun. kendinizi ve başkalarını covıd-19'dan nasıl koruyacağınız konusunda sağlık uzmanınız, ulusal ve yerel halk sağlığı otoritesi veya işvereniniz tarafından verilen tavsiyelere uyun.

neden? ulusal ve yerel yetkililer, covıd-19'un bölgenize yayılıp yayılmadığına dair en güncel bilgilere sahip olacaklardır. bölgenizdeki insanların kendilerini korumak için ne yapmaları gerektiği konusunda tavsiyelerde bulunmak için en iyi şekilde yerleştirilirler.