koronavirüs - Hasta Sözlük
coronavirüsler (cov), soğuk algınlığından orta doğu solunum sendromu (mers-cov) ve şiddetli akut solunum sendromu (sars-cov) gibi daha ciddi hastalıklara kadar hastalıklara neden olan büyük bir virüs ailesidir.

koronavirüs hastalığı (covıd-19), 2019 yılında keşfedilen ve daha önce insanlarda tanımlanmamış yeni bir suştur.

koronavirüsler zoonotiktir, yani hayvanlar ve insanlar arasında bulaşırlar. ayrıntılı araştırmalar sars-cov'nin misk kedilerinden insanlara ve mers-cov'un dromedary develerden insanlara bulaştığını buldu. bilinen birkaç koronavirüs henüz insanları enfekte etmeyen hayvanlarda dolaşmaktadır.

enfeksiyon belirtileri arasında solunum semptomları, ateş, öksürük, nefes darlığı ve solunum güçlüğü bulunur. daha ciddi vakalarda, enfeksiyon pnömoniye, ciddi akut solunum sendromuna, böbrek yetmezliğine ve hatta ölüme neden olabilir.

enfeksiyonun yayılmasını önlemek için standart öneriler arasında düzenli el yıkama, öksürme ve hapşırma sırasında ağız ve burnun kapatılması, et ve yumurtaların iyice pişirilmesi yer alır. öksürme ve hapşırma gibi solunum yolu rahatsızlığı belirtileri gösteren kişilerle yakın temastan kaçının.