koah hastalığı öksürük nasıl geçer? - Hasta Sözlük
Koah Hastalığı Öksürük Nasıl Geçer?
Koah hastalığı nedir? Tıp dilinde kronik obstruktif akciğer hastalığı olarak bilinen halk dilinde ise koah olarak anılan hastalık, solunum yollarının tıkanması nedeniyle meydana gelmektedir. Hava kanallarının tıkanması hastalığın ilerlemesine neden olmaktadır. Sağlığı riske atan, kaliteli yaşam standardını düşüren hastalık, vücut direncini de zayıflatmaktadır. Fakat iyi bir tedavi sürecinin ardından risk faktörleri en aza indirilebilir ve hastalık kontrol altına alınabilir. Kronik bir rahatsızlık olan koah, kişinin çalışma hayatındaki başarısını ve kapasitesini düşürebilmektedir. Daha çok yetişkinlerde gözlenen hastalık, genel olarak sigara tüketimi fazla olan kişilerde görülmektedir. Kişinin vücut direncini düşürmekte, kişide halsizliğe neden olmakta ve kişinin hayatını kısıtlamaktadır. Dikkate alınmadığı taktirde ölümcül olabildiği bilinmektedir.
Kimlerin koah hastalığına yakalanma riski bulunmaktadır? Koah hastalığı, sigara ve diğer tütün mamüllerini kullanan kişilerde yaygın görülmektedir. Bu nedenle uzmanlar tarafından bu ürünlerin kullanılmaması sürekli olarak beyan edilmektedir. Ayrıca çamaşır suyu ve diğer kimyasal madde kullanımı da koah hastalığına davetiye çıkarmaktadır. Uzmanlar kimyasal kullanımı konusunda da temkinli olmaya vurgu yapmaktadır. Bunların yanı sıra odun, kömür gibi hava kirliliğine neden olan durumların da koah hastalığını tetiklediği bilinmektedir. Hareketsizlik ve fazla enerjinin atılmaması da hastalığa yol açan nedenlerdendir. Genetik faktörler konusu henüz netlik kazanmamaktadır. Bazı uzmanlar tarafından genetik faktörlerin de hastalığa neden olduğu savunulsa da bazı uzmanlar durumun genetik faktörler ile ilişkilendirilemeyeceği görüşünden yanadır.
Koah hastalığı belirtileri nelerdir? Koah hastalığı belirtileri olarak bazı faktörler karşımıza çıkmaktadır. Nefes darlığına sahip kişilerin koah olma ihtimali oldukça fazladır. Nefes darlığının hırıltılı şekilde meydana gelmesi koah ihtimalini de ikiye katlamaktadır. Nefes darlığının yanı sıra balgam da hastalığın belirtilerinden biridir. Bitmeyen öksürük nöbetleri ve öksürük sonunda balgam çıkarmak da hastalığın sinyallerini yakmaktadır. Ayrıca göğüs sıkışması da koah hastalığının belirtilerinden biridir. Bunların yanı sıra halsizlik, dirençsizlik, güçten düşme, enerji kaybı, çabuk yorulma da koah hastalarında gözlenmektedir. Uzmanlar bu belirtilerle karşılaşan kişilerin zaman kaybetmeden tedavi olmaları konusuna vurgu yapmaktadır.
Koah hastalığında meydana gelen öksürük nasıl ortadan kaldırılır?
Öksürük nöbetleri geçiren birinin sağlık hususunda tedaviye ihtiyacı olduğu bilinmektedir. 3 haftayı geçen öksürüklerin riskli olduğu ve önlem alınmazsa ciddi problemlere yol açtığı görülmektedir. Koah nedeniyle meydana gelen öksürük krizi için enfeksiyon tedavisi, bronş genişletici tedavi gibi uygulamalar yapılmaktadır. Ayrıca akciğer filmi, solunum fonksiyon testi, sinüs filmi ve endoskopi de öksürük konusunda yapılabilecek müdahalelerdendir. Öksürük krizlerine giren birinin düzenli olarak spor yapması, aktif bir hayatının olması önerilmektedir. Kirli ortamlardan ve tozdan uzak durması, uyku düzenine dikkat etmesi de gerekmektedir. Bunların yanı sıra buhar tedavisinin de işe yaradığı, sıcak suyla banyo yapılmasının uzmanlar tarafından önerildiği bilinmektedir. Meyan kökü ve zencefil çayı da öksürük önlemede etkilidir ve hastalara tavsiye edilmektedir.