kemik kanseri - Hasta Sözlük
Kemik kanseri vücuttaki herhangi bir kemikte başlayabilir, ancak çoğunlukla pelvis, kol ve bacaklardaki uzun kemikleri etkiler. Kemik kanserleri nadirdir ve tüm kanserlerin yüzde 1'inden daha azını oluşturur. Kanserli olmayan kemik tümörleri kanserli olanlardan çok daha yaygındır.

Kemik kanseri" terimi, vücudun başka yerlerinde başlayan ve kemiğe (metastaz) yayılan kanserleri içermez. Bunun yerine, bu kanserler, kemiğe metastaz yapmış olan meme kanseri gibi başladığı yerde adlandırılır. Bazı kemik kanserleri öncelikle çocuklarda görülürken, bazıları çoğunlukla yetişkinleri etkiler. Cerrahi operasyon en sık uygulanan tedavi yöntemidir, ancak kemoterapi ve radyasyon tedavisi de kullanılabilir. Cerrahi operasyon, kemoterapi veya radyasyon tedavisini kullanma kararı, tedavi edilmekte olan kemik kanserinin tipine bağlıdır.


Kemik Kanseri Türleri
Kondrosarkom
Ewing sarkomu
osteosarkom

Kemik Kanseri Belirtileri

Kemik Kanseri belirtileri şunlardır
Kemiklerde ağrı
Etkilenen bölgeye yakın şişme ve hassasiyet
Zayıflamış kemikve kırılmalar
Yorgunluk
İstenmeyen kilo kaybı

Ne Zaman Doktora Görünmeli?
Sizi endişelendiren kemik ağrınız varsa vakit kaybetmeden doktordan randevu almalısınız.
Ağrılar sık sık gelip, gidiyorsa
Geceleri daha da kötüleşiyorsa.
Aldığınız ağrı kesiciler etkili olmuyorsa

Kemik Kanseri Nedenleri
Çoğu kemik kanserinin nedeni bilinmemektedir. Az sayıda kemik kanserleri kalıtsal faktörlere bağlıyken, bazıları önceki radyasyon maruziyetiyle ilişkili olabilir. Kaynak: Kemik kanseri" terimi, vücudun başka yerlerinde başlayan ve kemiğe (metastaz) yayılan kanserleri içermez. Bunun yerine, bu kanserler, kemiğe metastaz yapmış olan meme kanseri gibi başladığı yerde adlandırılır. Bazı kemik kanserleri öncelikle çocuklarda görülürken, bazıları çoğunlukla yetişkinleri etkiler. Cerrahi operasyon en sık uygulanan tedavi yöntemidir, ancak kemoterapi ve radyasyon tedavisi de kullanılabilir. Cerrahi operasyon, kemoterapi veya radyasyon tedavisini kullanma kararı, tedavi edilmekte olan kemik kanserinin tipine bağlıdır. Kaynak: KibrispostasiCom
Her yaşta görülen bir kanser türüdür. iyi huylu bir kanserdir. erken teşhisle tedavisi yapılabilir.