kalp ritim bozukluğu nedir - Hasta Sözlük
Kalbe giden damarlarda aksama, tıkanıklık gibi durumların meydana gelmesiyle kendini gösterebilir. Tükettiğimiz bol kafeinli kahve, kola gibi içeceklerde bu ritim bozukluğuna sebebiyet verebiliyor. Kalp en hayati organlarımızdan birisi olduğu için bu tür zarar verebilecek etmenlere izin vermememiz gerekiyor ayrıca tavsiye vermem gerekirse korku filmi izlemenin kalp atışını düzenlemede yardımcı olduğunu duymuştum.
Kalbe yeterince kan pompalanmaz ve ritm bozuklugu ortaya cıkar. Genelde tıkalı damarlarda görünür. Cok hızlı ilerler. Rahmetli ananemde vardı duzensiz kalp ve ritm bozuklugu. Bu tanı konduktan sonra ilaç iyi gelmisti. Beloc diye bir ilaç. Düzenli ve rutin kontrol şart.
Kalp ritim bozukluğu nedir?
Aritmik Taşikardi de denen kalp ritim bozukluğu, kalbin olağan atımında bozukluk olması anlamına geliyor. Bu rahatsızlık genetik yatkınlıkla ortaya çıkabildiği gibi, yoğun stres, yoğun fiziksel aktivite ve aşırı kafein tüketimi gibi çevresel faktörler nedeniyle de ortaya çıkabiliyor. Kalp ritim bozukluğu tedavi edilmediğinde halk arasında "inme" olarak bilinen beyin felci yaşanmasına neden olabiliyor. Bu risk, kişinin yaşı, cinsiyeti ve hastalık geçmişi gibi faktörlere göre değişebiliyor. İstatistik olarak kadınlarda ve ileri yaşlarda daha sık görülebiliyor.

Öte yandan kalp ritim bozukluğu olan kişilerde genellikle çarpıntı hissediliyor ancak her kalp çarpıntısı da kalp ritim bozukluğunu işaret etmiyor. Bu nedenle çarpıntının nedeninin doğru tespiti hayati önem arz ediyor.