kaç tip glokom vardır - Hasta Sözlük
Açık açılı glokom: En sık karşılaşılan glokom tipidir. Açık açılı glokomda; göz sıvısının kan damarlarına ulaşmasını sağlayan kanalcıklarda normalde olmaması gereken bir tıkanıklık durumu söz konusudur. Bu tıkanıklık nedeni ile göz sıvısı birikir ve göz içi basıncını arttırır. Göz içi basıncının yüksek olması göz sinirine zarar verir ve tedavi edilmediği takdirde körlüğe kadar giden görme kaybına neden olabilir.
Kapalı açılı glokom: Glokomlu hastaların %5-10 kadarını oluşturur. Bu tip glokom çok gürültülü bir tabloyla ortaya çıkar. Açı kapanması glokomu veya akut glokom krizi olarak isimlendirilen bu tabloda; aniden gözde şiddetli ağrı, kızarıklık, görmenin bulanıklaşması, azalması, ışığa hassasiyet, bulantı, kusma belirtileri ortaya çıkar. Bu şikayetlerle doktora başvuran hastalarda göz tansiyonu genellikle 40-50 mm civa veya daha yüksek seviyelerde bulunur. Bu yüksek göz tansiyonunun acilen ilaç veya cerrahi düşünülmesi gerekir.tedavisiyle düşürülüp hastanın ameliyata alınması ve probleminin halledilmesi gerekir. Aksi halde, hasta doktora başvurmakta gecikirse bu yüksek göz tansiyonu ile birkaç gün içinde tam görme kaybı oluşur.
Sekonder glokom: Sekonder glokomda, göz içi basıncının yükselmesine neden olan bir hastalık durumu söz konusudur. Göz içi kanamaları, göz içi iltihapları, şeker hastalığı, göze gelen darbeler (travma), ileri dönemdeki katarakt gibi farklı nedenler sekonder glokoma yol açabilir.