K Vitamininin Harika Faydaları - Hasta Sözlük
K Vitamininin Harika Faydaları

K vitamini, yağda çözünen bir vitamindir ve kanın pıhtılaşmasını iyileştirdiği bilinmektedir. K vitamini, insan vücudunun kesintisiz çalışması ve ayrıca genel sağlığı korumak için gereklidir. Bu vitamin, bağırsaklarda yaşayan ve karaciğerde depolanan bakteriler tarafından doğal olarak üretilir. A vitamini, kemik sağlığının ve normal kan pıhtılaşmasının desteklenmesinde önemli bir rol oynar.

K vitamini üç normal formda bulunur: K1, K2 ve K3. K1, fitoadiyon, fitoakton ve filokinon grubudur. K2, bağırsaklarda doğal olarak oluşan menakinon adı verilen bir bileşenden oluşur ve son olarak K3, menadiondan oluşur. K vitamini vücut için yaklaşık 80 temel besin sağlar ve antioksidanlar, amino asitler, mineraller, vitaminler, enzimler, karotenoidler, nöron besinler, bioflavonoid, ırk elementleri ve bitkisel özler içerir.

K vitamini, gıdalardaki kalsiyumun emilmesine büyük ölçüde yardımcı olur ve böylece kemik sağlığını destekler. K vitamininin birincil işlevi ve önemli faydası, protrombiyum ve amalgamasyondaki kritik rolü nedeniyle kanın pıhtılaşmasını düzenlemektir. Kan pıhtılaşması, kan damarının yırtılması sırasında meydana gelen otomatik süreçtir. K vitamini, gerekli kalsiyum içeriğini emerek kanın pıhtılaşma sürecini normalleştirir. K2 vitamini, bir tür kan bozukluğu olan miyelodiplastik sendromu iyileştirdiğini bulmuştur.

Osteoporoz, kemik yoğunluğunun azaldığı bir tür kemik hastalığıdır. Yaşlı insanlar sıklıkla bu sağlık durumunu yaşarlar ve en çok menopoz sonrası dönemdeki kadınlarda görülür. Osteoporoz yavaş yavaş kırıklara, ağrıya ve omurga deformitesine yol açabilir. Bu koşullar, K vitamini yönünden zengin karalahana, yapraklı sebzeler, ıspanak, marul, brokoli, inek sütü ve Brüksel lahanası alınarak kolayca tedavi edilebilir.

K vitamini, adet döneminde aşırı kanama yaşayan kadınlar için en iyi bileşendir. K vitamini, iç kanamanın önlenmesinde önemli bir rol oynar ve kötü emilim, karaciğer kanaması, sarılık ve uzun süreli aspirin kullanımı nedeniyle tehdidi büyük ölçüde azaltır. Ayrıca beyindeki kanamayı azaltır ve yenidoğanlarda riskleri azaltır.

K vitamini, hormonların düzenli adet dönemlerine sahip olması için hormonların düzgün çalışması için çok önemlidir. K vitamininin hamile kadınlar için sabah bulantısını iyileştirmede çok etkili olduğu da kanıtlanmıştır. Kanamayı önlemek için yeni doğan bebeklere de K vitamini enjekte edilir. Ağızdan astımı olan çocuklara da K vitamini verilir. K vitamini ayrıca çölyak hastalığı, ülseratif kolit, safra tıkanıklığı ve bölgesel enterit tedavisinde çok önemlidir.

Koko-biyotik, süt, çiğ kültür sebzeleri, hindistancevizi kefiri ve sıvı spirulina alınarak K vitamini içeriği artırılabilir. K vitamini, kan şekeri seviyesinin düzenlenmesinde önemli bir rol oynar. K vitamini aynı zamanda adet ağrısının giderilmesi, uygun karaciğer fonksiyonu, uygun idrar akışını arttırması, yaşlılarda güçlü kemiklerin korunması, canlılığı arttırması, adet ağrısını hafifletmesi ve uzun ömürlülüğü arttırması için çok önemlidir.

Ayrıca, K vitamini kalp kaslarını korumak, kan dolaşımını sürdürmek, kırıkları önlemek ve periferik gövdeleri korumak için gereklidir. K vitamini, güçlü bir inhibitör ve ayrıca protein görevi görür.