işitme kayıpları - Hasta Sözlük
eğer işitmenizde bir azalma olduğunu fark ederseniz, bir kulak burun boğaz uzmanına başvurun. doktorunuz kulağınızı muayene ettikten sonra, işitme kaybının tipini belirlemek için testler yapacak olan bir odyologa (işitme uzmanı) gönderebilir.
eğer işitme kaybınız işyeri koşullarından kaynaklanıyorsa, işitme kaybının daha da artmaması için çalışırken uygun bir koruyucu malzeme kullanın.
eğer işitme kaybı diğer insanlarla iletişim kurmanızda sorunlar yaratıyorsa, doktorunuz işitme aleti kullanmanızı önerebilir.
90 desibel (db) gürültünün (sesin) uzun zaman etkisinde kalan bir insan kulağı zarar görür. yüksek ses dalgalarının oluşturduğu güçlü vibrasyon iç kulaktaki kohleayı saran tüy hücrelerini zedeler. bu tür bir tahribat, duyma sinirine (hissine) bağlı olarak işitme kaybına neden olur, çünkü iç kulağın çalışmasını etkiler. bu tür işitme kaybı ekseriyetle düzeltilemez. normal konuşmanın gürültü seviyesi aşağı yukarı 60 dbdir. 4 metre uzaklıktaki bir dizel kamyonun gürültüsü ise 90 db. , 30 metre uzaklıktaki bir jet motorunun gürültüsü ise 130 db dir. onun için bazı işlerin sağırlık riski olması sürpriz değildir.
belirtiler : gitgide artan işitme kaybı
büyük inşaatlarda işitme kaybının sık rastlanır bir nedenidir. hava alanları yer işçileri kulaklarını korumak için gerekli önlemleri almazlarsa, işitme kaybı riski yüksek gruba girerler. çiftlik traktörü operatörleri de bu gruptadır. rak müziği çalanlar da bu müziği çok yüksek sesle dinleyenler de riskli gruba girer.