horlama tedavisi - Hasta Sözlük
her pozisyonda horlayan kişiler “ağır horlayan” olarak isimlendirilir. bu kişilerin yukarıdaki önerilerden daha fazla yardıma ihtiyaçları vardır.
horlama kişi ve ailesi için zararlı hale geldiğinde uzman doktorunuz ile görüşmeniz uygun olacaktır. bu özellikle uyku sırasında nefes alamama problemi olduğunda (yüksek sesli horlama nefessiz kalma dönemi ile kesilmektedir.) doktorunuza baş vurmanız daha da önem kazanmaktadır. horlama hastasının burun, ağız, boğaz ve boynunun detaylı muayenesi yapılmalıdır. horlamanın boyutu ve horlayan kişinin sağlığını belirlemek açısından uyku laboratuarı çalışmaları değerlidir.
tedavi şüphesiz tanıya dayanır. bu allerji veya enfeksiyon tedavisi gibi basit yada bademcik geniz eti veya burun bozukluklarının cerrahi gerektirir biçimdedir. horlama - nefessiz kalma hareketli dokuların sabitleştirilmesi ve hava yolunun daha genişletilmesini sağlayan horlama ameliyatlarından başarılı sonuçlar elde edilmektedir. buna uvulopalatofarengoplasti ameliyatı (uppp) adı verilmektedir. hasta için bademcik ameliyatından çok farklı his vermez. laser ın kullanıldığı laser-assisted uvulopalatoplasti (laup) lokal anestezi ile yapılabilen bir başka ameliyattır. cerrahinin çok riskli veya hasta tarafından istenilmediği durumlarda boğaza basınçlı hava veren maske takarak (cpap) uyuyabilir. kronik olarak horlayan her çocuk kbb uzmanı tarafından detaylı olarak muayene edilmelidir. bademcik ve geniz eti ameliyatının gerekli olduğu durumlarda cerrahi müdahale çocuk sağlığına ve gelişimine çok önemli yararlar sağlayacaktır.
horlamanın bir çok tipi tedavi edilebilir. erişkin horlayan kişiler için aşağıda sıralana önerilere uyulmalıdır.
1. iyi bir adele tonusu kazanmak için sportif bir yaşam biçimi seçilmeli.
2. horlayan kişiler uyku ilaçları, sakinleştirici ve antihistaminik denilen allerji ilaçlarını uykudan önce almamalı.
3. uykudan 4 saat önce alkol almaktan sakınmalı.
4. uykudan 3 saat önce ağır yemekten sakınmalı.
5. aşırı yorgunluktan sakınmalı.
6 .uykuda sırt üstü yatmak yerine yana yatmak tercih edilmeli. eski bir öneri olarak pijama sırtına tenis topu dikmek hala faydalı bir metot dur. böylelikle sırt üstü uyumaya engel olunur.
7. yatağınızın baş tarafı daha yukarıda olacak şekilde tüm yatağınız yaklaşık olarak 10 cm bir tarafa doğru çeviriniz. bu amaçla yatağınız bir tarafı altına bir tuğla yerleştirmek amacınıza uygun olacaktır.
8. evde horlamayan kişilerin sizden önce uykuya geçmeleri için onlara süre tanıyın.