horlama sebepleri - Hasta Sözlük
yumuşak damak ve küçük dilin aşırı sarkık ve uzun olması boğaza doğru hava yolunu daraltır. hava yoluna sarktığı için bir valv gibi horlamaya neden olur.
burun tıkanıklığı olan kişi havayı almak için genizde aşırı vakum yaratır. bu vakum boğazda kollabe olabilen dokuları hava yoluna doğru çeker. böylelikle burun açık iken horlamayan kişide horlama görülmeye başlar. bu durum neden bazı insanların sadece allerjik dönemlerde veya grip, sinüzit olduğu zamanlarda horladığını izah etmektedir. burun deformasyonları bu tip burun tıkanıklığı nedenleri olarak bilinir. deviasyon burun orta bölmesinin yan taraflara taşması olarak tanımlanır. burun içi deformasyonları içinde en sık rastlanılanıdır.
ağız ve burun arkasındaki hava yolunda darlık olduğunda ortaya çıkan gürültü biçiminde ki sese horlama denir. dilin arkası ve yumuşak damak ve küçük dilin olduğu kısmın genizle birleştiği bölge kendiliğinden daralabilen bir bölgedir. bunlar birbirleri üstüne geldiğinde solunumla birlikte titreşmekte ve horlama ortaya çıkmaktadır. horlayan biri aşağıdaki problemlerden en az birine sahiptir.
dil ve boğaz kasları gerginliği azalmıştır. gevşek kaslar sırt üstü yatınca dilin boğaz arkasına doğru kaymasına engel olamaz. bu olay alkol yada ilaç alarak gevşemiş birinin uykusunda kas kontrolünün kaybolması ile ortaya çıkar. bazı insanlarda uykunun derin fazında gevşemeye bağlı olarak yine horlama görülebilmektedir.
boğazdaki dokuların aşırı büyük olması. büyük bademcik ve geniz eti çocuklarda en sık rastlanan horlama nedenidir. şişman insanlarda kalın boyun dokusu sebep olarak gösterilir. kist ve tümörlerde nadir olarak bu yolla horlama yapabilmektedir.