hepatit nedir, hepatit türleri ve testleri nelerdir? - Hasta Sözlük
hepatit nedir, hepatit türleri ve testleri nelerdir, hepatit hastalığı sadece ülkemizde değil tüm dünyada sıklıkla görülen bir sağlık sorunudur. bu hastalık genellikle çok kısa zamanda belirti göstermediğinden dolayı hepatit hastaları çoğu zaman hasta olduğunun farkında olmadan yaşamaktadır. özellikle bu hastalığın ciddi bir sağlık sorunu olduğuna dikkat çekmek adına her yıl 28 temmuz gününü bu hastalığı hatırlamaya odaklı olan dünya hepatit günü olarak belirlenmiştir.

her sene 28 temmuz günü özellikle bu hastalığın anlam ve öneminin daha iyi kavranması adında farklı temalarla hastalık anlatılmaya çalışılmaktadır. buradaki genel amaç elbette kişilerin hepatit hastalığına önem göstermesi ve gereken önlemleri alabilmesidir.

hepatit nedir?
hepatit rahatsızlığı için genel olarak karaciğerlerde oluşan enfeksiyon diyebilmemiz mümkündür. hepatit hastalığının genellikle b ve c türü insan hayatı üzerinde ciddi etkiler yaratabiliyor. bu hastalığın a, b, c, d, e gibi çok farklı türleri bulunmaktadır. bu hastalığın özellikle b türünde karaciğer de ciddi şekilde hasar oluşabiliyor. hepatit b hastalığı kişinin karaciğer kanseri, siroz gibi hastalıklara yakalanmasına zemin oluşturmaktadır.

hepatit hastalığının öne çıkan belirtileri
hepatit hastalığının öne çıkan belirtileri ve hepatit türleri nedir gibi son dönemlerde sıklıkla araştırmalar yapılıyor. kişiler çoğu zaman hastalığın belirtisini yaşasalar bile test olmadıklarından dolayı farkına varamayabiliyor.

fakat hepatit hastalığının sıklıkla görülen belirtileri şöyledir:
• kusma
• eklem ağrıları
• ateş
• i̇ştahsızlık
• halsizlik
• bulantı
• göz aklarında oluşan sararmalar
hepatit hastalığında oluşan belirtiler herhangi bir hastalıkta da görülebildiğinden çoğu zaman kişi hepatit hastalığını yaşadığını anlayabilmesi mümkün olmamaktadır.

hepatit türleri nelerdir?
hepatit hastalığının farklı türleri bulunur. bu türlere genellikle alfabetik bir sıralamayla başlayan isimler verilmiştir. hepatit hastalığının oluşmasına bu virüsler etken olsa da çoğu zaman kişinin kullanmış olduğu ilaçlar ve alkol kullanımı da hepatit hastalığına zemin oluşturmaktadır. en yaygın görülen hepatit türleri a, b ve c türleridir.

hepatit a: bu hepatit türü genellikle kişide kendiliğinden oluşur ve kısa zamanda kendiliğinden geçer. dolayısıyla bu hastalığın a türü bir kere oluştuysa tekrar etme olasılığı düşüktür. ayrıca kişinin karaciğerinde olumsuz etki oluşturmamaktadır.
hepatit b: hepatit b virüsü hastalarda karaciğer hasarı oluşmasına neden olur. karaciğer kanserine, siroza yol açması sebebiyle karaciğer yetmezliği ve ölümlere neden olabilir. hepatit b türü bulaşıcı olduğundan dolayı anneden bebeğe geçebilir. cinsel ilişki yoluyla bulaşma olasılığı yüksektir. fakat bu hastalığın risklerinden hepatit b aşısıyla korunabilmek mümkün olmaktadır.
hepatit c: hepatit rahatsızlığının c türünde ortaya çıkan belirtiler hemen hemen b virüsünde olduğu gibidir. dolayısıyla bu türde de karaciğer hasarı ve karaciğer kanseri oluşma riski fazladır. hastalığın bu türünün aşısı henüz bulunmamıştır.
hepatit d ve hepatit e: bu iki türünde mutlak surette bir tedavisi söz konusu değildir. d virüsü ise hepatit b virüsünün bulaşmış olduğu kişilerde sıklıkla görülür. eğer ki kişinin yaşam kalitesi düşükse ve sağlıksız bir ortama maruz kalıyorsa e virüsü de kişiye olumsuz etki yapabilir.

hepatit hastalığının tedavisi
hepatit hastalığının tam olarak tedavi edilebilmesi için ilk olarak hangi tür hepatit olduğunun test yapılarak belirlenmesi gerekir. hepatit b ve c virüslerinin neden olduğu hastalıkta kişiye özel bakım planları oluşturulmaktadır. antiviral tıbbi tedaviler uygulanarak virüsün ilerleyişi durdurulur. dolayısıyla kişide olması muhtemel olan karaciğer kanserinin oluşması önlenmiş olacaktır.
bol istirahat ve bol sıvı, su tüketimi hepatit b hastalığının seyrini değiştirebilir. aynı zamanda yiyeceklerin az yağlı olacak şekilde tüketilmesi, düzenli hekim kontrolü ve ilaç kullanımıyla bu virüs yok edilebilir.