henoch-schönlein hastalığı - Hasta Sözlük
Bu hastalığa yakalananların en az üçte birinin sidiğinde, hastalığın bir döneminde kan görülür. Bu kan bazılarında sidik torbasının zedelenen iç yüzeyinden, bazılarında ise böbreklerden gelir. Kısa bir penisilin tedavisinden sonra hastalık çoğunlukla kendiliğinden geçer. Şiddetli mide ve eklem ağrısı çekenlerle, böbreklerinde rahatsızlık görülenlerin durumu özel bir tedaviyi gerektirir.
Küçük çocuklarda belirli mikroplara, yiyeceklere ve ilaçlara karşı alerjik bir tepki şeklinde ortaya çıkan bir hastalık. Vücudun hemen her tarafını etkilemekle birlikte, daha çok küçük kan damarlarında yangı oluşturur. Ayak bileklerinin çevresinde, bacakların arkasında ve kalçalarda, deri altı kanamaları görülür. Deride ayrıca kızarıklık ve şişlik (ürtiker)ler de göze çarpar. Bu kızarık kısımlar birleştiğinde ödem oluşur.
Ateş yükselmesi, iştah azalması, mide ağrısı, dışkıda kan gibi belirtileri vardır. Kimi zaman bağırsağın iç çeperinde üst deridekine benzer şişlik ve kızarıklıkların oluşmasıyla kan kusma olur. Hastalık sırasında, özellikle diz ve ayak bileği eklemlerinde ağrılı şişkinlikler baş gösterir.